ÇGD: 2020 daha ilk günlerinde 1 yıl yetecek karamsar bir tablo çizdi

ÇGD’nin aylık yayımladığı “Medya İzleme Raporu açıklandı. Raporda ÇGD, gazetecilere örgütlenme çağrısı yaptı.

Fotoğraf: www.cgd.org.tr

Türkiye’de gazeteciler her yeni gün yeni bir engelle karşılaşıyor. ÇGD’nin aylık yayımladığı “Medya İzleme Raporu”nda yine, sansür, devlet akreditasyonu, resmi ilan kesme cezası, yargılama tehditleri, basın kartı ambargosu, iktidar yanlısı trol basının hedef gösterme çabasının her geçen gün gazeteciliğe zarar verdiği ortaya kondu.

Tablo karamsar

ÇGD, rapora ilişkin açıklamasında, “2015 yılının başından itibaren üçer aylık periyodlarda, mesleğimize yönelik her türlü saldırıyı duyurma araçlarımızdan biri olan Medya İzleme Raporumuzu artık aylık açıklıyoruz. Hem mesleğimiz için hem de dünya için ağır bir ayı geride bıraktığımızı söylemek mümkün. 2020, daha ilk günlerinden itibaren tüm bir yıl için yetecek kadar karamsar bir tablo çizdi” denildi.

Ocak ayında gazetecilerin sarı basın kartlarının iptal edildiği hatırlatılan raporda, tepkiler üzerine İletişim Başkanlığının geri adım attığı, Sarı basın kartları yeniden kullanıma açıldığı yer aldı.

Ocak ayında yine gazetecilere ceza yağdı

Raporda Ocak ayında gazetecilere yönelik çetele şu şekilde sunuldu: “5 ay hapis cezası verilen Gazeteci Cevdet Akgün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde cezaevine girdi, meslektaşlarımız Barış Polat’a 6 yıl 3 ay, Kazım Güleçyüz’e 1 yıl 8 ay, Halil İbrahim Özdabak’a 1 yıl 6 ay 22 gün, Hakan Gülseven’e 1 yıl 2 ay 7 gün, Osman Akın’a 5 ay hapis cezaları verildi. Onlarca gazeteci yine adliyelerde ceza tehditleri altında ifade verdi, duruşmalara katıldı. Ayrıca Ocak ayının en önemli olaylarında basının okura hangi manşetlerle seslendiğini de not ettik. Libya’ya asker gönderme tezkeresi, Süleymani suikastı ve Elazığ depremiyle ilgili tartışmaların gazetelerin birinci sayfalarına nasıl yansıdığını aktardık”.

Raporun sonunda, “Mesleğimizi, ilkelerimizi ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Gazetecilerin saldırılara ve yargılama tehditlerine maruz kalmadığı, özgürce konuşup yazdıkları, haber yaparken engellenmedikleri günlere ulaşmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Tüm meslektaşlarımızı, gazeteciliği savunmak için örgütlenmeye çağırıyoruz” denildi.