Chomsky: Uluslararası ilişkiler mafyaya çok benziyor

ABD’li filozof Chomsky, İsrail-Filistin sorununda “Tek devletli çözüm yok” diyerek, bunun bir illüzyon olduğunu ve İsrail’i desteklemeye hizmet ettiğini belirtti.

Chomsky, ayrıca uluslararası ilişkilerin mafyaya çok benzediğine dikkati çekerek, “Süper bir baba var, vaftiz babası ve herkes ondan korkuyor.” dedi.

Filozof Noam Chomsky – AA

Kudüs Araştırmaları Platformu, dijital ortamda İsrail-Filistin meselesi üzerine seminer serisinin üçüncüsü “İsrail-Filistin çatışması nasıl çözülür?” oturumunu düzenledi. ABD’li dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, uluslararası ilişkilerin mafyaya çok benzediğine dikkati çekerek, “Süper bir baba var, vaftiz babası ve herkes ondan korkuyor.” dedi.

‘İsrail’in planı Batı Şeria’yı ve limanlarını ele geçirmek’

İsrail-Filistin sorununda İsrail’in planlarını eleştiren Chomsky, “İsrail’in 50 yıldır daimi olarak ABD desteğiyle yapmaya çalıştığı şey, Batı Şeria’yı ilhak etmek değil. Onlar bunu yapmak istemiyor. Plan, yaklaşık 1970’lerden beri, yavaşça ve sistematik olarak Batı Şeria’yı ve limanlarını ele geçirmekti.” değerlendirmesinde bulundu. 

‘Avrupa işgal altındaki topraklardan gelen her şeyi boykot edebileceği adımlar atabilir’

Chomsky, İsrail’in halen işgal ettikleri bölgeleri ilhak etmek için bir hükümet planının olduğunu ve buna yerleşimcilerin karşı çıktığını söyledi. İsrail’in yeni ilhak planına karşı adımlar atılabileceğine dikkat çeken Chomsky, “Prensip olarak, örneğin Avrupa, işgal altındaki topraklardan gelen her şeyi boykot edebileceği önemli adımlar atabilir.” diye konuştu. 

‘ABD’deki kamuoyu önemli ölçüde değişti’

ABD’de, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın kapsamı dışında kalan ülkelere herhangi bir yardımı engelleyen yasa olduğunu belirten Chomsky, ABD yönetiminin bu yasayı bildiğini ancak tanımadığını kaydetti. Chomsky, İsrail-Filistin sorunu konusunda ABD’deki kamuoyunun son yıllarda önemli ölçüde değiştiğine dikkati çekti.

‘ABD kamuoyundaki değişim henüz politikaya yansımadı’

Bu eğilimlerin, ABD’de ciddi bir dayanışma hareketi geliştirmek için kullanılabileceğini vurgulayan Chomsky, “ABD’nin İsrail’e desteği çok kırılgan.” dedi. Kamuoyunda yaşanan değişimin henüz politikaya yansımadığını dile getiren Chomsky, “İstemek yeterli değil, hükümet dikkate almıyor ama kamuoyu organize edilirse bunun bir etkisi olabilir.” diye konuştu. 

Chomsky, ABD’deki Yahudi lobisinin ABD’nin İsrail politikasına etkisine ilişkin soru üzerine, Yahudilerin ABD’de medya ve çeşitli alanlara hükmettiklerini ancak yine de büyük bir etkileri olmadığını söyledi.

‘Tek devletli çözüm yok’

Chomsky, İsrail-Filistin sorununda “tek devletli” çözümün mümkün olup olmamasına ilişkin soruya cevaben, “Tek devletli çözüm yok. Bu tam bir illüzyon. Bu aslında İsrail’i desteklemeye hizmet ediyor. İsrail’in, varlığını sona erdirmeyi kabul etme olasılığı yoktur. Ayrıca dünyada buna destek yoktur.” ifadelerini kullandı. Comsky, “İllüzyonu olan bir dünyada” yaşanamayacağını söyledi.

 George Floyd’un öldürülmesi

Siyah Amerikalı George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine ilişkin değerlendirmede de bulunan Chomsky, “George Floyd’un öldürülmesi olağan dışı değil. Bunun gibi şeyler (geçmişte) uzun bir süre oldu ancak halk çoğunlukla sessiz kaldı.” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin Los Angeles şehrinde 1992’de yaşanan ırkçılık olayı örneğini veren Chomsky, bugünkü olayların o zamandan çok farklı olduğunu belirterek, “Bu, kamuoyunda meydana gelen değişikliği oluşturan organize eylemci çabaların bir sonucudur. İşler böyle değişir.” değerlendirmesinde bulundu. 

Chomsky, konuşmasının sonunda genç akademisyenlere, “Bazı şeyleri değiştirmeye çalışan ancak aktivizmin bazı ilkelerini anlayan bir aktivist olmak için harekete geçin.” tavsiyesinde bulundu. 

AA – ANKARA