CHP’den Kızılay bağışı hakkında kanun teklifi

CHP Milletvekili Hakverdi, Başkent Gaz, Kızılay, Ensar ve TÜRKEN vakıfları arasındaki bağış hakkında Meclis’e kanun teklifi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydır Hakverdi – AA

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, uzun süredir gündemden düşmeyen Başkent Gaz, Kızılay, Ensar ve TÜRKEN Vakıfları arasındaki “hülle bağış trafiği” hakkında kanun teklifini yasalaşması için meclise sundu. 213 sayılı Vergi Usul Kanununda vergi kaçırma suçu olarak bilinen 359. maddesinde ve 5253 Sayılı Dernekler Kanununun 11. maddesinde düzenleme yapılmasını isteyen Hakverdi, bu maddelerde değişiklik yapılmasını istedi.

2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talebi

Hakverdi, “Kamuya yararlı dernek veya vergi muafiyeti tanınan vakıflar üzerinden bağış adı altında başka kişi ve kuruluşlara para aktarımı yapılması ve bu bağışın vergi matrahından düşülmesi sureti ile vergi ziyanına neden olanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. …Derneklere yapılan bağışlar dernek tüzüğü dışındaki amaçlarda kullanılamaz, doğrudan veya dolaylı olarak başka kişi veya kurumlara aktarılamaz…” hükümlerinin kanunlaşmasını talep etti.

‘Bağış adı altında örtülü sermaya transferi aracısı olmuştur’

Konu ile ilgili açıklama yapan Hakverdi, Kızılay’ın 152 yıldır başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde insanların yarasına derman, acısına ortak olduğunu belirterek, “Kızılay gibi köklü bir kurumun basiretsiz ve hukuk tanımaz yöneticilerin elinde bağış adı altında örtülü sermaye transferi aracısı olmuştur.” dedi. Hakverdi, bu olay nedeni ile hem Kızılay’ın itibar kaybına uğradığını hem de ihtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyenlerin tereddüte sürüklendiğini ifade etti.

‘Hapisten kaçınma konusunu bir daha düşünmeli’

Hakverdi, şunları kaydetti: “Kızılay’ın ve Ensar Vakfının paravan olarak kullanıldığı 8 milyon dolarlık para trafiğinde son durağın TÜRKEN Vakfı olduğu ve bu vakfın da vergi muafiyeti tanınan bir vakıf olmadığı nazara alındığında halka hizmet için kullanılması gereken verginin kaçırıldığı ve vergi matrahından düşülen bağışın kurum dışında kullanıldığı açıkça ortadadır. Bu türden eylemlerin cezasız kalmaması, kamuya yararları dernek ve vergi muafiyeti olan vakıflar ile bağışçıların korunması için bu özel düzenlemelerin yapılmasının gerektiğini düşündük. Artık Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve buna benzer uygulamalara çanak tutan herkes vergi kaçırma ile hapisten kaçınma konusunu bir daha düşünmeli..”