CHP’li Altay: Baro düzenlemesi teklifi siyasi ahlaktan da yoksundur

CHP Grup Başkanvekili Altay, AKP’nin Baro düzenlemesine ilişkin teklifin müzakere edilecek yanı dahi olmadığını belirterek, “Bu teklif esasen siyasi ahlaktan da yoksun bir tekliftir. Bu teklifle toplumu bölme hırsı anlaşılıyor ki yargıyı ve adliyeyi, baroları bölme noktasına evrilmiş.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Fotoğraf: MA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında AKP’nin hazırladığı baro teklifiyle ilgili partilere yaptığı ziyaretleri değerlendirdi. HDP ve İYİ Parti’nin de “evet” demesinin mümkün olmadığı bir teklif sunulduğunu belirten Altay, “Bu teklif esasen siyasi ahlaktan da yoksun bir tekliftir. Bu teklifle toplumu bölme hırsı anlaşılıyor ki yargıyı ve adliyeyi, baroları bölme noktasına evrilmiş.” dedi.

İktidarın barolardan rahatsız olduğunu ve baroları bölmeye çalıştığını söyleyen Altay, şunları kaydetti:

“Teklifleri özetle şunu getiriyor: Bir ilde 30’dan az olmamak kaydıyla ildeki toplam avukat sayısının yüzde 10’unu bulan baro kursun. Ya da en az 2 bin avukat olan bir ilde yüzde 10’u, yani 200’ü bulan baro kursun. Üçüncüsü 5 binin üzerinde avukatın olduğu illerde 2 bin avukat baro kursun. Yani AK Parti diyor ki, orta ölçekli illerde 2 baro olsun, biri ‘AK baro’ olsun. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde ise çok baro olsun. Pelikan baro, AK baro, SETA barosu ayrı olsun. İstanbul’da bu durumda 25 baro kurulabilsin. Memleketi düşürdükleri kaotik ortamın adliyelerde de oluşması için her şeyi yapıyorlar.”

‘Türkiye Barolar Birliğine hakim olmak istiyorlar’

Türkiye Barolar Birliği’ne hakim olmak istendiğini ifade eden Altay, “Hakim olamadıkları baroları bölmek suretiyle ‘barocuk’lar üreterek adliyeye fitne, ayrışma, nifak ve siyaset tohumu ekmek istiyorlar.” dedi.

Dün teklifin müzakareye açık bir halinin bile olmadığını bildirdiklerini dile getiren Altay, “Dün yapılan teklifin üzerinde müzakere edilecek yanı dahi yoktur. Anayasanın 135. maddesi orada dururken bu teklifin bu şekilde getirilmesi klasik AK Parti ritüelidir. Anayasayı yerlere attık üstünde tepinmeye devam ediyoruz yaklaşımıdır.” şeklinde konuştu.

MA – ANKARA