CHP’li Bekaroğlu: İş Kanundaki 25’inci madde tamamen kaldırılmalı

CHP Milletvekili Bekaroğlu, pandemi sürecinde işverenlerin, insanları İş Kanunu’nun 25. maddesinin, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlıklı 2. fıkrası çerçevesinde işten çıkardığına dikkat çekti.

Bu madde ile insanların “sosyal ölüme” mahkum edildiğini belirten Bekaroğlu, bu maddenin tamamen kanundan kaldırılmasını talep etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu Fotoğraf: AA

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin son 1 yılda yaptığı desteğin 53-54 milyar lira olduğuna dikkat çekti. Dünya çapında yapılan yardımlara bakıldığında, gelişmiş ülkelerde GSMH’nın yüzde 5’ine kadar ulaştığını belirten Bekaroğlu, gelişmekte olan ülkelerde bu oranının yüzde 2,5’larda olduğunu söyledi.

‘Hazineden gelen bir kuruş para yok’

Bekaroğlu, Türkiye’de ise yüzde 1’in altında olduğunu ifade ederek, “Bu desteğin hemen hemen tamamı İşsizlik Fonu ve IBAN’dan gelen paralarla yapılmış. Hazineden gelen bir kuruş, büyük bir para yok.” diye konuştu.

‘İş Kanununun 25’inci maddesi istismar ediliyor’

Pandemi sürecinde işçi çıkarma yasağı olduğunu hatırlatan Bekaroğlu, ancak işverenler arasında bulunan fırsatçıların, İş Kanunu’nun bir maddesini istismar ettiğini ifade etti.  İş Kanunu’nun 25. maddesinin, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlıklı 2. fıkrası çerçevesinde insanların işten çıkarıldığına vurgu yapan Bekaroğlu, bu maddenin çok problemli olduğunu belirtti. 

‘Bu maddeyle işten atılanlar sosyal ölüme mahkum ediliyor’

Maddenin İş Kanunu’ndan çıkarılması gerektiğini, bunun için kanun teklifi verdiklerini dile getiren Bekaroğlu, şöyle konuştu: 

“Bu maddeyle insanlar işten çıkarıldığı zaman ne ihbar ne kıdem tazminatı ödeniyor ne de işsizlik ödeneğinden yararlanabiliyor bu işçiler. Bu işçiler aileleriyle açlığa mahkum ediliyor. Bu maddeyle, ahlaksızlık, hırsızlık, kötü hallerden işten atılanlar başka yerde de iş bulamıyor, sosyal ölüme mahkum ediliyor. Bunu fırsat bilerek, işten çıkarma yasağının istisnası olarak kullanıldı. Yüzlerce, binlerce işçi işten atıldı.”

‘Bu pandemi aynı zamanda ahlaksızlığa da mı yol açıyor?’

“Bir insan pandemiye kadar ahlaksız değil de pandemi döneminde ahlaksız, hırsız mı oldu? Hep beraber mi tacizler yaptılar. Bu pandemi aynı zamanda ahlaksızlığa da mı yol açıyor?” diye soran Bekaroğlu, “Bu insafsızlıktır.” dedi.

Bu insafsızlığın bu hükümet döneminde yapıldığına işaret eden Bekaroğlu, “Gözünün yaşına bakılmadı. Bu maddenin, bugüne kadar bu haliyle İş Kanunu’nda bulunması büyük bir ayıptır.” dedi.

‘Tüm partiler bir araya gelerek bu maddeye bir çare bulmalı’

Tüm partilerin bir araya gelerek bu maddeye bir çare bulması gerektiğini dile getiren Bekaroğlu, şunları kaydetti:

“Bütünüyle çıkarılsın. ILO da bunu yasaklıyor. Defalarca bu maddenin düzeltilmesiyle ilgili ILO tarafından eleştiri gelmiştir. Maddenin en büyük eksikliklerinden biri işçinin savunması alınmadan işverenin beyanıyla atılıyor. Daha sonra ‘Mahkemeye ver’ deniliyor. Bu mahkeme 2-3 sene devam ediyor; ne yiyip ne içecek.”

AA – TBMM