CHP’li Beko: Kıdem tazminatı memleket meselesidir

Türkiye işçi sınıfı ve sendikaların TES’e karşı olduğunu belirten CHP Milletvekili Beko, “Kıdem tazminatı işçilerin son kalesidir, kırmızı çizgisidir.” dedi.

Kıdem tazminatının “memleket meselesi” olduğunu belirten Beko, “AKP Hükümeti kesinlikle işçilerin kıdem tazminatlarını bireysel emeklilik fonuna devredemeyecek.” şeklinde konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko Fotoğraf: Arşiv/ AA

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin kıdem tazminatı ile ilgili Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kıdem tazminatının 1936 yılında hayata geçirildiğini anımsatan Kani Beko, “Kıdem tazminatları sadece TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK’in meselesi değildir. Aynı zamanda milyonlarca sendika üyesi olmayan işçilerin, çocuklarının ve ailelerinin meselesi olmasından dolayı buna biz, ‘İşçilerin meselesi değil, memleket meselesi’ olarak bakmalıyız.” dedi.

‘TES’e işçi sınıfı ve sendikalar kesinlikle karşı’

TES’e, Türkiye işçi sınıfı ve sendikaların kesinlikle karşı olduğuna vurgu yapan Beko, “AKP Hükümetinin asıl hedefi, işçilerin kıdem tazminatlarını bireysel emeklilik fonunda biriktirerek önümüzde yapılması düşünülen ucube Kanal İstanbul projesine aktarmaktır.” diye konuştu. 

‘İşsizlik fonundan kamu bankalarına para aktarıldı’

İşsizlik fonunun 2020 yılı nisan ayı itibarıyla 133 milyar lira olması gerektiğini dile getiren Beko, 2018 yılında işsizlik fonundan kamu bankalarına para aktarıldığını söyledi. İşçilerin fonlarından siyasi iktidarlar fondaki paraların yüzde 90’ını işverenlere, yüzde 10’unu ise hak eden işçilere verdiğini belirten Beko, “Bugün 3600 günü prim olarak ödediğinde, 15 yıl çalıştığında kıdemi hak ediyorsunuz. Kadınlar evlilik, erkekler askerlik nedeniyle kıdem tazminatını alabiliyor. Ancak bu hakkımız da yarın gasp edilecek.” dedi.

‘Kıdem tazminatı işçilerin son kalesidir’

15 yıl çalışan, 3600 gününü dolduran işçinin de kıdemini alamayacağına işaret eden Beko, “ ‘Kıdem tazminatını alamayanlara kıdem tazminatını vermek istiyoruz’ diyorsa hükümet bu konuda samimiyse, yürürlükteki 1475 sayılı İş Kanunu ortada, buna ‘Bir gün çalışan işçiye bile kıdem tazminatı verilir’ cümlesi eklenirse bu sorun çözülür.” şeklinde konuştu. CHP olarak bu sisteme karşı olduklarını vurgulayan Beko, kıdem tazminatının işçilerin son kalesi, kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

‘AKP Hükümeti kıdem tazminatlarını devredemeyecek’

Kıdem tazminatı olmayan işçinin iş güvencesinin olamayacağını ifade eden Beko, şunları kaydetti:

“AKP Hükümeti kesinlikle işçilerin kıdem tazminatlarını bireysel emeklilik fonuna devredemeyecek. İşçilerin kıdem tazminatlarını gasp etmesini Türkiye işçi sınıfı, sendikalarımız ve eşitlikten, özgürlükten, barıştan, demokrasiden, kardeşlikten bahseden, Türkiye işçi sınıfının yanında olan siyasi partiler de CHP de buna izin vermeyecek.”

AA – ANKARA