CHP’li Kaya: Ziya Selçuk neden istifa etti?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un istifasını sorularla değerlendirdi.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Özer’e de “Siz ‘Saray’ Milli Eğitim Bakanlığının direktiflerine göre mi çalışacaksınız? Yoksa inisiyatifinizi alıp Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Eğitim Bakanı mı olacaksınız?” diye sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifa etmesi ve yerine atanan Mahmut Özer’e ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yıldırım, “Ziya Selçuk neden istifa etti?” başlığıyla eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin sorularla Selçuk’un istifasını şu şekilde değerlendirdi:

“Öğretmen Meslek Kanununu çıkaramadığı için mi? Öğretmen açığını kapatamadığı için mi?Ek bütçe talep ettiği halde alamadığı için mi? ‘Öğretmen açığımız var.’ demesine rağmen, Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Öğretmen açığımız yok, fazlamız var.’ açıklamasını yaptığı için mi?

Erdoğan’ın ‘2 milyon tablet dağıttık.’ demesine rağmen ‘Dağıtılan tablet 359 bin 120 adet, hedefimiz 500 bin tablet dağıtmak.’ açıklamasını yaptığı için mi? Bilim Kurulunun açıkladığı 15 kişilik sınıflar için yeterli dersliği karşılayamadığı için mi? Ödenek olmadığı için inşaatları tamamlanmayan okulları açamadığı için mi? Cemaat ve tarikatların taleplerini tam olarak karşılayamadığı için mi? Yüz yüze eğitim ve öğretimin koşulları sağlanamadığı için mi?”

Yeni Bakan Özer’e sorular

Yeni atanan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer için “Saray hükümetinin 8. Bakanı oldunuz” diyen Yıldırım, Özer’e de yine eğitimde yaşanan sorunlar üzerinden şu soruları yöneltti:

“Siz ‘Saray’ Milli Eğitim Bakanlığının direktiflerine göre mi çalışacaksınız? Yoksa inisiyatifinizi alıp Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Eğitim Bakanı mı olacaksınız? Eğitim devrimlerini devam ettirip; laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim için mücadele mi edeceksiniz? Yoksa cemaat ve tarikatlara teslim mi olacaksınız? Öğretmen Meslek Kanunu’nu çıkaracak mısınız?

Öğretmen açığını kapatacak mısınız? Atanmayan öğretmenlerinin 2021 yılı için 40 bin ek atama talebini karşılayacak mısınız? Yüz yüze eğitim öğretime geçilmesi için okul ve derslik ihtiyacını karşılayacak mısınız? Bilgisayarı, tableti, hatta televizyonu olmayan öğrencilerin ihtiyacını karşılayacak mısınız? Kapatılan 20 bine yakın köy okulunu açacak mısınız? Tüm önlemleri alarak yüz yüze eğitim öğretime geçecek misiniz?”

‘Hepimize kaybettirdi’

Cumhuriyetle hesaplaşmak isteyenlerin birinci hedefinin hep eğitim devrimleri olduğunu savunan Yıldırım, “Bu yüzdendir ki laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim öğretim hedef alındı. Bilime karşı kürek çeken bu nafile anlayışın kazanmasına imkan olmasa da hızımızı kesti, hepimize kaybettirdi.” dedi.

‘Özer’e Milli Eğitim Bakanı olması dileğiyle başarılar!’

Bilimin yolundan gitmeyen toplumların yaşadığı acıları göreceklerini söyleyen Yıldırım, “Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yoldan, gösterdiği hedefe bilimin ışığında yürümeye devam edeceğiz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Öğrenci, öğretmen, veli, sendika… topyekün 83 milyonla başaracağız.” diye kaydetti.

Yıldırım, yeni Bakan Mahmut Özer’e “Saray Eğitim Bakanı” değil, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı olması dileğiyle yeni görevinde başarılar diledi.

Yeni1Mecra