CHP’li Tanrıkulu: Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!

CHP Milletvekili Tanrıkulu, “Kobane soruşturması” kapsamında çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 yılında başlattığı “Kobanê soruşturması” kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında verdiği gözaltı kararının ardından şu ana kadar 18 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar arasında, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Nazmi Gür, eski HDP MYK Üyesi Can Memiş, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticileri bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, düğününden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmişti

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı paylaşımla gözaltılara tepki gösterdi. Tanrıkulu, şu ifadeleri paylaştı:

“Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!”

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, geçtiğimiz günlerde düğününden sonra eşiyle birlikte AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesiyle gündeme gelmişti.