Christopher Nolan’ın beklenen filminden yeni fragman

Zeka gıdıklayan projeleriyle tanınan yönetmen Christopher Nolan’ın beklenen filmi Tenet’in yeni fragmanı akıllardaki sorulara yeni sorular eklenmesine sebep oldu. Yedi yaşındayken babasının kamerasıyla kısa filmler çekmeye başlayan yönetmenin Karanlık Şövalye üçlemesi hariç tüm projelerinden fazla bir bütçe kullandığı Tenet’in konusu tam olarak bilinmiyor.

Kadrosunda John David Washington, Elizabeth Debicki, Robert Pattison gibi genç yetenekler yanında Michael Caine ve Kenneth Branagh gibi duayen aktörleri de barındıran film açıklandığı kadarıyla zamanı bükebilen kuantum casusların mücadelesini anlatan üst düzey bir aksiyon filmi olacak. Senaryolarında çizgisel anlatıyı kırmasıyla ön plana çıkan Nolan yetmiş milimetre kamerelarla çektiği filminin IMAX formatında da gösterilmesini sağlayacak.

Orjinal yayın tarihi 17 Temmuz 2020 olan filmin bu takvimde devam edip etmeyeceği konusunda yönetmen cephesinden bir açıklama gelmemesi filmin bilinmezlerle dolu tanıtım stratejisini destekler nitelikte. Süresi henüz belirtilmeyen çalışmanın ilk fragmanını da izleyerek ipuçlarının peşine düşmek mümkün.

Sinema sektörü çalışanlarına destek

Sinema Televizyon Sendikası sitesinde yayınlanan metinde sektör için çok önemli bir gelişme aktarılıyor. Sitedeki metin şöyle:

“Netflix, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası, COVID-19 pandemisinden olumsuz etkilenen sinema televizyon sektörü çalışanlarına destek olmak amacıyla önemli bir adım attı. Netflix’in 4 milyon TL’lik katkısıyla oluşturulan desteğin yönetimini ve dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlenecek.

‘COVID-19 Sinema ve Televizyon Sektörü Desteği’ne serbest çalışanlar da dahil olmak üzere Türkiye çapında prodüksiyonların durmasından olumsuz etkilenen kamera arkası çalışanları başvurabilecek. Bu kapsamda kamera, ışık, ses, sanat yönetimi, makyaj, kostüm tasarımı ve ulaşım gibi farklı birimlerde asistanlık, koordinatörlük, operatörlük ve teknisyenlik gibi çeşitli görevler üstlenen sayısız çalışan yer alıyor. Sektör çalışanlarına verdikleri hizmetlerden ötürü sunulan bu destek kapsamında bir defaya mahsus olarak dağıtılacak kişi başı tutar ise 2500 TL olarak belirlendi.

Başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında detaylı bilgi içeren rehbere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başvuru süreci ise 27 Mayıs 2020 tarihinde, online başvuru formunun sitemizde yayınlanmasının ardından başlayarak 14 gün boyunca devam edecek. İKSV ve Sendika üyelerinden oluşacak değerlendirme kurulu, başvuruların başlamasını izleyen 3 haftalık süreç içerisinde başvuruları inceleyerek desteğe hak kazananları belirleyecek.”