Çığ altındaki kolberlerin tamamına ulaşıldı

İran’dan gelerek çığ altında kalan çocuklarını arayan aileler 5 kolberin (sınır ticareti yapan köylülerin) cansız bedenine ulaştı.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan: “Günlerdir aramamıza rağmen bilgi alamadığımız, 8 gündür hiçbir çalışma yapmayan AFAD’ın işini çaresiz aileler yaptı. Bu insanlık adına bir utanç!” diyerek tepki gösterdi.

Van’ın Başkale ilçesinin İran sınırında 18 Ocak’ta yaşanan çığ felaketi sonrası kaybolan Molai Xudai, Firat Xudai, Bilen Ehmedi, Yaver Eslani ve Metin Eslani isimli kolberlerin bulunması için dün AFAD, UMKE ekiplerince başlatılan çalışma çığ düşen bölgede ikinci bir çığ riski olduğu gerekçesiyle durdurulmuştu.

Bugün İran’ın Koran köyünden gelen kolberlerin aileleri yaptıkları çalışma ile çığ altında kalan Metin Eslani, Bilen Ehmedi, Molai Xudai, Yaver Eslani ve Fırat Xudai’nin cenazesine ulaştı.

Aileler cenazeleri İran’a götürdü.

HDP’li Vekil Muazzez Orhan’dan tepki

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, AFAD’ın aramayı durdurma kararına şu sözlerle tepki gösterdi:

“Günlerdir aramamıza rağmen bilgi alamadığımız, 8 gündür hiçbir çalışma yapmayan AFAD’ın işini çaresiz aileler yaptı. Bu insanlık adına bir utanç! Türkiye’den umudunu kesen kolberlerin İranlı aileleri sınırı geçerek #Çığ altında kalan çocuklarını çıkarttı.”