Koronavirüsten her gün 100’ü aşkın kişi ölüyor

Çin’de koronavirüs salgınında son 24 saatte 150 kişi hayatını kaybetti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, salgının hala acımasız ve karmaşık bir durumda olduğunu belirtti.

Fotoğraf: AA

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle her gün 100’ü aşkın kişi hayatını kaybediyor. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre; ülkede son 24 saatte salgın nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 594’e yükseldi

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı, 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 594’e yükseldi. Kesinleşen Kovid-19 vakası da 77 bin 150’ye ulaştı. Bununla birlikte Kovid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahede altına alınanların sayısı 97 bin 481’e geriledi.

Bugüne kadar Kovid-19’dan iyileşerek taburcu olanların sayısı da 24 bin 734 oldu. Çin ana karası dışında vaka sayısı Hong Kong’da 74’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi.

Devlet Başkanı Cinping: Önleme ve kontrol en kritik aşamada

Hastalık karşıtı çalışmalardan sorumlu yetkililerle video konferans aracılığıyla açıklama yapan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iktidardaki Komünist Partinin salgına karşı mücadelesini “zamanında ve etkili” olarak savundu.

Cinping, geçen yıl aralık ayından bu yana 2 bin 400’ün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine yol açan hastalığın kontrol altına alınabileceği yönündeki yurt dışından gelen umutlu açıklamalara da değinerek “Önleme ve kontrol en kritik aşamada.” diye konuştu.

‘Salgın hala acımasız bir durumda’

Salgının hala acımasız ve karmaşık bir durumda olduğunu kaydeden Cinping, yetkilileri “Salgının yayılmasını kararlı bir şekilde engellemeye” çağırdı. Cinping, salgının kendileri için bir “kriz ve büyük bir sınav” olduğunu belirterek hastalığın, Komünist Parti’nin 1949’da iktidara geldiğinden bu yana en hızlı yayılan ve en zor önlenen ve kontrol altına alınan acil sağlık durumu olduğunu ifade etti.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.