Çıray’dan Bakan Koca’ya: Hidroksiklorokini hangi bilimsel verilere dayanarak kullandınız?

İyi Partili Dr. Aykut Çıray, yararı konusunda “yeterli bilimsel veri” olmadığı yönündeki itirazlara rağmen Hidroksiklorokinin neye dayanılarak kullanıldığını sordu.

Dr. Çıray, Bakan Koca’ya “farklı tedavi yaklaşımı” sordu ve ölüm riskini artıran söz konusu ilacın yoğun bakım hastalarına kullanılıp kullanılmadığını yanıtlamasını istedi.

Aysu Demirel Özdemir

İyi Parti İzmir Milletvekili Dr. Aykut Çıray

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkanı Dr. Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya COVİD-19’da kullanılan hidroksiklorokin adlı ilacın hangi bilimsel verilere dayanarak kullanıldığını sordu.

Tüm dünyada bilim insanları tarafından virüsün antiviral ilaç ve aşı çalışmalarının devam ettiğini, virüsün sebep olduğu COVİD-19 hastalığının semptomlarını kontrol altına almak ve hastalara zaman kazandırmak üzere farklı ilaç ve tedavi varyasyonları uygulandığını hatırlatan Dr. Çıray, hidroksiklorikin ile ilgili şu gelişmeleri aktardı:

‘1 milyon kutu alıp depoladık!’

“COVİD-19 tedavisinde Fransa’da çıkan bir makale üzerine önce Çin’de kullanılan ve az sayıdaki gözlemsel bulgulara dayanılarak iyi sonuçlar alındığı belirtilen ‘Hidroksiklorokin’ ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi protokolüne sokulmuştur. O kadar ki, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ‘Türkiye tedavide farklı bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda Hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir’ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok,’ sözleri ile Hidroklorokin kullanmayı matah bir övünç kaynağı gibi sunmuştur.”

İlaç ölüm oranını yükselttiği açıklandı

Söz konusu ilaca ilişkin yayımlanan araştırmalara atıf yapan Dr. Çıray, “Bu kayıt tabanlı çalışma sonucu hiroksiklorokin/klorokin tedavisinin hastalar üzerinde olumlu sonuçlarına rastlanmadığı belirtildi. Tam aksine bu tedavinin hastalarda kardiyolojik riskleri artırdığı ve ölüm oranını % 45 civarında yükselttiği açıklandı” dedi.

6 kıtada 100 bine yakın COVİD-19 hastasının hastanedeki tedavi süreçleri ve sağlık raporları incelenerek araştırma yayımlandığını anımsatan Dr. Çıray, bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün “COVİD-19 tedavisinde hidroksiklorokini araştırmalarda geçici olarak çıkartma kararı aldığına” dikkat çekti.  

Fransa önermişti Fransa yasakladı

Fransa’da özellikle Marsilya Devlet Hastanesi’nde kullanımı desteklenen hidroksiklorokinin ilacının yapılan yeni araştırmalara göre faydalı olmadığının anlaşılması üzerine Fransa Hükümeti hidroksiklorokinin ilacının COVİD-19 tedavisinde kullanımının durdurulmasına karar verdiğine dikkat çekti.

Mikrobiyoloji Derneği yararı yok demişti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Türkiye’de yaklaşık iki aydır COVİD-19 tedavisinde kullanılan bu ilacın etkileri konusunda Türk Mikrobiyoloji Derneği başta olmak üzere bilim insanlarının “COVİD-19 tedavisinde etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel veri bulunmadığı” itirazlarını hatırlatan Dr. Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Kaya’nın “farklı tedavi yaklaşımları”nın açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Dr. Aytun Çıray’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Kaya’nın yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

Yoğun bakım hastalarında kullanıldı mı?

  1. Türkiye’de tedavi protokollerinde COVİD-19 tedavisinde kullanılan HCQ (Hidroksiklorokin) hangi bilimsel verilere dayanarak kullanılmaktadır?
  • HCQ ilacı, Sağlık Bakanlığı tarafından COVİD-19 hastalığının hangi aşamasında, hangi doz ve süre ile uygulanmaktadır? Bu uygulamada başka ilaçlar ile kombine edilmiş midir? Bu kombinasyonlara hangi bilimsel verilerle kim onay vermiştir?
  • Lancet’te yayınlanan araştırmada belirtilen 35 ülke 400 hastane arasında Türkiye de var mı? Yoksa 1 milyon hidroksiklorokinin toplatmanın amacı bu çalışmanın bir ayağı olmak mı?
  • Hidroksiklorokin tedavisi yapılacak hastalardan bu dozlar için onam formları alındı mı? Yoksa bakanlığın ve kurulu bilim denen ayağının yayınladığı yüksek dozlu protokollere zorunlu uyum istediği bu çalışma ile ilintili mi?
  • Romatolojik hastalardaki kullanımından biliyoruz ki, hidroksiklorokin yüksek dozda ve başka ilaçlarla kombine edilerek genel durumu kötü yoğun bakım hastalarında kullanıldığında aritmi ve ölüme neden olabilir. Hidroksiklorokin yoğun bakım hastalarına kullanıldı mı? Kullanıldıysa kaç yoğun bakım hastasına kullanıldı? Kullanıldıysa, hastalardan kaçı kaybedildi?  Bu hastalardan veya yakınlarından izin alındı mı? Alınmadı ise bunun suç olduğunu biliyor musunuz?

Sağlık Bakanlığı kontrol grupları oluşturdu mu?

  • Sağlık Bakanlığı hidroksiklorokinin de içinde bulunduğu tedavi protokollerini uygulamaya başladığında kontrol grupları oluşturdu mu? Türkiye’de başlatılan randomize bir çalışma var mı?
  • 1 milyon stok yapıldığı söylenen ilacın ne kadarı, kaç hastaya uygulanmıştır? O hastaların kaçından olumlu sonuç alınmıştır?
  • Son yapılan yayınlardan sonra Fransa’da yasaklanan hidroksiklorokinin Türkiye’de COVİD-19 tedavisinde kullanımına devam edilecek midir? Edilmeyecekse neye göre karar verilecektir?
  • Sayın Bakan’ın ifade ettiği Türkiye’de uygulanan farklı tedavi yaklaşımı nedir? Henüz açıklanmayan bu tedavi yaklaşımını ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz?