Çocuğa cinsel istismardan tutuklanan polisten savunma: Hayalperest çocuk!

Mardin’in Derik ilçesinde 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan tutuklanan polis Yakup Y., kendisini aklamak için çocuğa “hayalperest” suçlamasında bulundu.

Edinilen bilgilere göre; Derik’te polis Yakup Y., kaldığı öğretmen evinde kendisine yemek getiren çocuğu odasına alarak cinsel istismarda bulundu. Yaklaşık bir buçuk saat Yakup Y. tarafından alıkonulan çocuk, daha sonra olay yerinden kaçarak kendisini kurtardı. 

Çocuk olayı anlattı

İstismar faili polis tarafından yaşananları kimseye anlatmaması yönünde tehdit edilen çocuk, bir gün sonra ailesiyle birlikte Derik İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek olayı anlattı. Bunun üzerine Yakup Y., emniyet tarafından şehir merkezinde gözaltına alınmaması için jandarmanın sorumluluk alanındaki bölgeye bir görev için gönderilerek burada gözaltına alındı. 

Polis Yakup Y.’ye ‘cinsel istismardan’ tutuklama

Olayın ardından tutuklanan polis Yakup Y., tutuklanarak Siverek 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Soruşturma kapsamında polis Yakup Y. hakkında hazırlanan iddianame Mardin 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede polis Yakup Y.’nin “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan cezalandırılması istendi.

‘Çocuğun anlattıkları birbiriyle uyumlu’

Çocuğun Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) psikolog eşliğinde alınan beyanında, ifadeleri arasında çelişkiler olmadığı belirtildi. Psikolog tarafından hazırlanan raporda, şu tespitler yer aldı:

“Çocuğun adli görüşme boyunca adli görüşmeci ile iş birliği içerisinde olduğu, kendisine yöneltilen soruları gelişim düzeyine uygun şekilde cevaplandırdığı, sözel beceri düzeyinin iyi olduğu, ön görüşme ile adli görüşmede anlattıklarının birbiriyle uyumlu olduğu ve anlattıklarıyla paralel bedensel ve duygusal tepkiler verdiği, spontane anlatımların olması, anlattığı olayın güvenilirliğini desteklemekte olup ***’un istismara uğradığı kanaatini güçlendirdiği.”

Kendisini aklamak için çocuğa ‘hayal perest’ iddiasında bulundu

Polis memuru Yakup Y. ise savunmasında çocuğun sigara içmesi sebebiyle kendisine uyarıda bulunduğunu iddia ederek, sigara içtiğini ailesine söyleme endişesiyle hareket etmiş olabileceğini öne sürdü. Kendisini aklamak için çocuğa “Hayalperest bir çocuk” iddiasında bulunan polis Yakup Y.’nin, “Trafikçi olarak görev yaptığı için ister istemez insanların canlarının yanmış olabileceği” şeklindeki savunması dikkat çekti. 

Savcı ceza talebinde bulundu 

Savcılık, iddianamenin değerlendirme kısmında tüm delillerin değerlendirilmesi sonucunda, şüphelinin cinsel amaç ve saikle hareket ettiği, şüpheli ile mağdurun oda içerisinde bir buçuk saat kalmasının da hayatın olağan akışına aykırı olduğunu belirterek, ceza talebinde bulundu.

MA – MARDİN