Çocuk istismarı faillerine ‘af’ girişimine karşı protesto

Ankara Kadın Platformu, çocuk istismarı faillerine ‘af’ getirilmek istenmesini mor kurdelelerle protesto etti.

Kadınlar, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacakları mesajını verdi.

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere “infaz indirimi” adı altında af getirilmesine ilişkin yasa tasarısının bayramdan sonra Meclis’e getirilmek istenmesine karşı kadınların protestoları sürüyor.

Diyarbakır’dan sonra Ankara’da da kadınlar mor kurdelelerle eylem yaptı. Ankara Kadın Platformu, Çankaya Belediyesi önünde yaptığı eylemde yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mor kurdelelerle araya fiziki mesafe koyarak çember oluşturdu. Maske takarak eyleme katılan kadınlar, “İstismarın affı olmaz”, “Erken yaşta evlilik şiddettir” ve “Çocuk istismarını aklama yargıla” dövizlerini taşıdı. Eylem nedeniyle polisler tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı.

Platform adına Dilek Yıldız konuştu. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Yıldız, siyasi iktidarın bir süredir çocuk istismarı faillerinin “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığını ifade etti.

‘Yasa tasarı bayramdan sonra Meclis’e getirilmeye hazırlanıyor’

Her seferinde var güçleriyle karşı çıkarak durdurdukları yasa tasarısının şimdi de bayramdan sonra Meclis gündemine getirilmeye hazırlandığına işaret eden Yıldız, “Yasa tasarısı, ‘bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner’ diyor. ‘Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir’ diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor.” dedi.

‘Çocuk istismarı son 10 yılda 3 kat arttı’

Dilek Yıldız Fotoğraf: MA

Söz konusu tasarının tecavüzcüleri koruduğunu ve cinsel istismara maruz bırakılmış çocukları cezalandırdığına vurgu yapan Yıldız, şöyle konuştu: “Bu tasarının Meclis’ten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkûm edilmesi anlamına geliyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3’üncü sırada olduğuna işaret eden Yıldız, şu verileri paylaştı: “Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı, çocuklara karşı isleniyor. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti.”

TV programlarında da çocuk istismarının meşrulaştırılmak istendiğini belirten Yıldız, “AKP’nin kirli zihniyetinin yansıması, AKİT TV’de açık açık istismarı destekleyen açıklamalar ile nabız yoklanmaya çalışılıyor.” diye konuştu.

‘Maruz kaldığımız şiddet virüsten daha tehlikeli’

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığını, yasaların çocukları ve kadınları korumadığını söyleyen Yıldız, “Maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli. Güvenle evimizde kalabilmek için, evlerde de sokakta da çocukların ve kadınların güvenli olacağı zamanlar için virüse rağmen bugün buradayız.” dedi.

‘Bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız’

Çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacaklarını söyleyen Yıldız, devletin sorumluluğunun tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğunun unutulmamasını istedi. Yıldız, yasa tasarısının, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmesi, cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, evlilik yaşı hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanması taleplerinde bulundu.