Covid 19’da herkes can, onlar rant derdinde: AOÇ’ye düğün salonu için düzenleme yapmışlar

HABER MERKEZİ – Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği alanında botanik parkında peyzaj düzenlemesi yapıyoruz denilerek, çok amaçlı salon adı altında düğün salonu ve restoran olarak kullanılabilecek düzenleme yapıldığını bildirdi. Şube başkanı Candan, “Virüs fırsatçıları iş başında, herkes can derdinde onlar rant ve talan” diyerek tepki gösterdi, durumu yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamayla, Pusay Turizm Lojistik Sağlık Gıda Şirketi’ne kiraya verilen 343 bin 928 metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanında, 2471 metrekare kapalı alan olmak üzere, 638 metrekare sundurma ve açık alanla birlikte 38 bin metrekarelik botanik parkı peyzaj düzenlemesi yapıyoruz diyerek, çok amaçlı salon adı altında düğün salonu ve restoran olarak kullanılabilecek düzenleme yapıldığını bildirdi.

‘Virüs fırsatçıları iş başında’

Tezcan Karakuş Candan

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Virüs fırsatçıları iş başında, herkes can derdinde onlar rant ve talan, Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu ve Çevre Şehircilik il Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projelerle ilgili kararları yargıya taşıyacağız. Etimesgut Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, koruma kuruluna sunulan projelere şerh koymuşlardır. Bu açılacak davada elimizi güçlendirecektir. Atatürk Orman Çiftliği kanuna göre, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı tüm kullanımlar suçtur” dedi.

1.derece doğal SİT alanı olan 344 bin metrekare alanda çiftliğin kuruluş döneminden kalan yapıların da bulunduğunu belirten Candan, “Kaçak saray yerleşkesine 953 metre uzaklıkta yapılmak istenen Park Beştepe projesi de hukuka, vasiyete ve şartlı bağışa aykırıdır” dedi.

“Şu zor günlerde hala Atatürk’ün emaneti AOÇ’yi talan etme projelerini aklından çıkartmayanları da halkımızın vicdanına sevk ediyoruz” diyen Candan, durumu yargıya taşıyacaklarını bildirdi.