Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen Mirze Ateş’in akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 833’üncü haftasında, 27 yıl önce gözaltında kaybedilen Mirze Ateş’in akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, yargı makamlarını dosyadaki 27 yıllık cezasızlığı sonlandırması için harekete geçmeye çağırdı. 

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 833’üncü haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla sormaya devam ediyor.

Cumartesi Anneleri, bu haftaki eylemlerinde, 18 Mart 1994 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Mirze Ateş’in (37) akıbetini sordu.

Rınde Ateş

Rınde Ateş: 27 yıldır umudumu yitirmedim

Açıklamada ilk konuşan Rınde Ateş, eşi Mirze Ateş’in köye baskın yapan askerlerin evlerini yakarak gözaltına aldığını anlattı. Rınde Ateş, “Çok sonradan eşimin Kulp’un bir köyünde benzin dökülerek yakıldığını duyduk. Ancak cenazeyi alamadık çünkü köylüler devletin gelip cenazeleri tekrar çıkarıp götürdüğünü söylediler.” dedi.

27 yıldır umudunu yitirmediğini söyleyen Ateş, “Hala bir yerden haber almayı bekliyorum ama haber gelmiyor. Umudumu kesemem, kesmeyeceğim.” şeklinde konuştu.

‘Evi ateşe verildi elleri kelepçelenerek başına torba geçirildi’

Bu haftaki açıklamayı ise Cumartesi İnsanlarından Seza Mis Horuz okudu. Horuz, 37 yaşındaki 5 çocuk babası Mirze Ateş’in Kulp’un Konuklu Köyü’ne bağlı Sadıka Mezrası’nda yaşadığını belirterek, 1994 Mart’ının ortalarında bölgede operasyona çıkan asker ve korucular tarafında evine yapılan baskınla gözaltına alındığını anlattı.

Gece yarısından sonra gerçekleşen baskında evi ateşe verilen Mirze Ateş’in elleri kelepçelenerek, başına torba geçirilerek, diğer köylülerle birbirlerine halatla bağlandığını aktaran Horuz, “Gözaltına alınanlar önce Sivrice Karakoluna, oradan Kulp Jandarma Komutanlığına götürüldü. Burada bir süre tutulan köylüler sonra Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığına sevk edildi.” dedi.

Seza Mis Horuz

‘Ailenin bütün girişimleri sonuçsuz kaldı’

Olaydan bir ay sonra Ateş’in kardeşi Eşref Ateş’in de gözaltına alındığını anlatan Horuz, şunları aktardı:

“Eşref Ateş gözaltında tutulduğu Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığında kardeşiyle aynı tarihte gözaltına alınan akrabaları Kuddusi Adıgüzel ile karşılaştı ve ondan kardeşi Mirze Ateş’in de aynı yerde olduğunu öğrendi. Gözaltına alınan köylüler aylarca işkenceye maruz bırakıldıktan sonra Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ne (DGM) çıkarıldı. Ancak gözaltına alındıkları reddedilen Mirze Ateş ve Kuddusi Adıgüzel’den bir daha haber alınamadı. Mirze Ateş’in gözaltına alındığına ve aylarca gözaltında kaldığına dair birçok tanıklık bulunmasına rağmen ailenin bütün girişimlerinin sonuçsuz kaldı.” 

Mirze Ateş’in akıbetinin karanlıkta bırakıldığını, faillerin ise cezasızlıkla korunduğuna vurgu yapan Horuz, yargı makamlarını Mirze Ateş dosyasındaki 27 yıllık cezasızlığı sonlandırmaya ve adaleti sağlamak için harekete geçmeye çağırdı. 

Kaynak: MA