Cumartesi Anneleri ‘Silopi kayıpları’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 775’inci haftasında, Silopi Jandarma Komutanlığına gittikten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan ve “Silopi kayıpları” olarak bilinen Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış’ın akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri eylemlerinin 775’inci haftası. Fotoğraf: Yeni Yaşam Gazetesi

Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışı 775’inci haftasında devam etti. Bu haftaki eylem de Galatasaray Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şube binasının olduğu sokakta yapıldı. Cumartesi Anneleri’nin kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak katıldığı eylemde yoğun güvenlik önlemi alındı. Destek amacıyla CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP Milletvekili Ahmet Şık, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da eyleme katıldı.

Bu haftaki eylemde 25 Ocak 2001 tarihinde Silopi Jandarma Komutanlığı’na ifade vermek için gittikten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış’ın akibeti soruldu. Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Arcan okudu.

İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Üyesi Sebla Arcan – Fotoğraf: Yeni Yaşam Gazetesi

Arcan, 25 yaşındaki Serdar Tanış’ın 2000 yılında Silopi’de HADEP ilçe teşkilatı açmak üzere parti merkezince görevlendirildiğini anlatarak, çalışmalara başlayan Tanış ve arkadaşlarının vazgeçmeleri için Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı General Levent Ersöz ve Silopi İlçe Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can tarafından tehdit edildiğini belirtti.

Tehditlere rağmen 3 Ocak 2001 tarihinde HADEP ilçe teşkilatının açılarak Serdar Tanış’ın da İlçe Başkanı olduğunu ifade eden Arcan, “Sonrasında baskılar daha da arttı. Tanış ve 27 yaşındaki Ebubekir Deniz Silopi Jandarma Komutanlığı’na gitti ve onlardan bir daha haber alınamadı.” dedi.

‘Vali 5 gün sonra komutanlığa geldiklerini söyledi’

Arcan, dönemin Şırnak Valisi Hüseyin Başkaya’nın 5 gün boyunca bilgisinin olmadığını söylediğini ancak kamuoyu baskısı ardından Tanış ve Deniz’in 25 Ocak’ta Silopi Jandarma Komutanlığı’na gelerek yarım saat kalıp tutanak imzaladıktan sonra ayrıldığını belirttiğini hatırlattı.

‘Levent Ersöz tehdit etti’

Arcan, Baba Şuayip Tanış’ın o dönem yaptığı açıklamada oğlu Serdar Tanış’ın HADEP ilçe teşkilatını açmaya çalışırken Levent Ersöz’ün kendilerini sürekli tehdit ettiğini anlattığını belirtti. Arcan, baba Şuayip Tanış’ın açıklamasını şöyle aktardı: “Beni Silopi Jandarma Komutanlığına götürdü. Levent Ersöz ‘oğlun bu işten vazgeçsin yoksa sizin için iyi olmaz’ dedi. Oğlum parti çalışmaları için Diyarbakır’a gittiğinde Ersöz beni telefonla arayarak, ‘Oğlun Serdar Şırnak topraklarına ayak basarsa yaşatmam’ dedi. Oğlum Diyarbakır’dan geldiğinde Silopi İlçe jandarma Komutanlığı’na çağrıldı gitti ve bir daha da dönmedi.”

‘AHİM Türkiye’yi mahkum etti’

Tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını söyleyen Arcan, “Yetkili makamlar Tanış ve Deniz’in gözaltında kaybedilmesini soruşturmak için gerekli mekanizmaları hayata geçirmedi.” dedi. AİHM’e taşınan davada devletin sorumlu olduğu sonucuna varıldığını kaydeden Arcan, Türkiye’nin mahkum edildiğini hatırlattı.

Arcan şunları kaydetti: “Etkin bir soruşturma için savcıları görev çağırıyoruz. Tanış ve Deniz için tüm kayıplarımız için adalet istemekten, 76 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz.”

‘Çocukluğumuzu elimizden aldılar’

Kaybedilen Serdar Tanış’ın oğlu Diyar Tanış Fotoğraf: ilerihaber.org

Daha sonra Serdar Tanış kaybedildiğinde bir yaşında olan oğlu Diyar Tanış konuştu. Diyar Tanış, “Babamı hiç görmedim, onu elimizde olan yalnızca sekiz tane fotoğrafla tanıdım. Babam hayatta olsaydı onunla neler yapardım, nerelere giderdim bilmiyorum. Çünkü böyle bir duyguyu yaşamadım.” dedi. Çocukluklarının ellerinden alındığını belirten Diyar Tanış, babası Serdar Tanış ve dayısı Ebubekir Deniz’in yüz yılda geçse akıbetlerinin açığa çıkarılmasından hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi. Ebubekir Deniz’in kızı Ceylan Deniz’in de gönderdiği mektup okundu.