Davutoğlu: AYM, parlamenter sistemin bir kurumuymuş, yeni bir sisteme ihtiyaç varmış. Yeni mi fark ettiniz bunu?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlenen Ankara 1. Olağan Kongresi’ne katıldı.

Davutoğlu, partisinin il kongresinde konuştu

Davutoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlenen Ankara 1. Olağan Kongresi’nde konuştu.

Partisinin 34’üncü il kongresini gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, “Önümüzdeki hafta sonu 43’üncü il kongremizi de yaparak büyük kongre yapma şartlarına ulaşmış olacağız. En geç kasım ayı başında büyük kongremizi Ankara’mızda Hacı Bayramı Veli’nin huzurunda gerçekleştireceğiz.” dedi.

Ekonomide krizin yaşandığını söyeyen Davutoğlu, ekonomi, sağlık ve milli eğitimdeki gelişmeleri eleştirdi. Davutoğlu, ekonomi yönetiminin “ben kura bakmıyorum” deme lüksünün olmadığını belirtti.

AYM tartışması

Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği Anayasa Mahkemesi düzenlemesine de değinerek, şunları söyledi:

“Arada bir kafalarına yatmayan demokratik kararların çıktığı Anayasa Mahkemesine bile tahammülleri yok. Anayasa Mahkemesi, parlamenter sistemin bir kurumuymuş, yeni bir sisteme ihtiyaç varmış. Yeni mi fark ettiniz bunu? Niye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bir düzenleme getirmediniz?”

Davutoğlu güçlendirilmiş parlamenter sisteminin temel ilkeleriyle birlikte ilk lansmanını büyük kongrede yapacaklarını belirterek, yetkin isimlerle yeniden kalıcı ve demokratik anayasa için de çalıştıklarını vurguladı.

AA