Demirtaş, Erdoğan ve Davutoğlu’na ‘hakaret’ davasına bizzat katılacak

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dönemin Başbakanı Davutoğlu’na “hakaret” ettiği iddiasıyla açılan davaya devam edildi.

Demirtaş’ın duruşmaya bizzat katılma talebi mahkeme tarafından kabul edildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na “hakaret” ettiği iddiasıyla açılan davaya devam edildi.

Demirtaş, duruşmaya bizzat katılma talebinde bulundu

İstanbul’da Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Demirtaş katılmazken avukatları hazır bulundu. Demirtaş, mahkemeye gönderdiği dilekçede, SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağını, duruşmaya bizzat katılma talebinde bulundu. Demirtaş’ın avukatları da müvekkillerinin bir sonraki celsede bizzat duruşma salonunda hazır edilmesini talep etti.

Mahkeme talebi kabul etti

Duruşmada Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, Demirtaş’ın talebine karşı çıkarak “yargılamayı uzatmaya çalışmak” iddiasıyla suçlamada bulundu. Mahkeme, Demirtaş’ın bir sonraki celse duruşma gün ve saatinde mahkeme salonunda bizzat hazır edilmesi için ceza infaz kurumuna yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Davutoğlu’na hakaret davası ve birleştirme kararı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Demirtaş’ın 24 Aralık 2015’te Rusya ziyareti sonrasında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamadaki beyanlarla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda söz konusu açıklamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile Demirtaş hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti.

Demirtaş hakkında ayrıca aynı açıklamalarda o dönem Başbakan olan Davutoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Yargılama sürecinde iki farklı mahkemede görülen dava dosyasının, aralarında şahsi, fiili ve hukuki irtibat bulunması gerekçesiyle birleştirilmesine karar verilmişti.

Kaynak: AA