Demirtaş’ın AİHM kararından sonraki ilk duruşması yarın

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında AİHM’in tahliye edilmesi yönünde verdiği kararının ardından, dava dosyasına ilişkin ilk duruşma Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın görülecek. 

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden çekilen fotoğrafı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’un tutuksuz yargılandığı ana davası 16-17 Mart’ta Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek duruşmaya katılma talebi daha önce reddedilen Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden yine Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlanması bekleniyor.

‘Dava dosyası 31 fezlekeden oluşuyor’

Hakkındaki dava dosyası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e gönderilen 31 fezlekeden oluşan Demirtaş’ın, “örgüt kurma ve yönetmek”, “örgüt propagandası yapmak” ve “suç ve suçluyu övmek” iddialarıyla 142 yıla kadar hapsi isteniyor. Demirtaş hakkında Diyarbakır’da açılan dava ise “güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 20 Kasım 2018 tarihinde Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde kararını açıklamıştı. AİHM kararının ardından Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş hakkında 2 Eylül 2019 tarihinde kendisinin ve avukatlarının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmada tahliye kararı verdi.

Kobanê olayları gerekçesiyle yeniden tutuklama

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Eylül 2019 tarihinde eski HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında 6-7 Ekim 2014 yılında yaşanan Kobanê olaylarına dair yürütülen soruşturmayı gerekçe göstererek yeniden tutuklama kararı verdi. 

20 Eylül’de alelacele ifadeleri alınan Demirtaş ve Yüksekdağ’ın “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “nitelikli kasten adam öldürmek”, “kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek”, “yağma” ve “kişi hürriyetinden yoksun kılma” gerekçeleriyle tutuklanmalarına karar verildi.

AİHM Büyük Daire’nin serbest bırakılması kararı

Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi ardından 18 Eylül 2019 tarihinde Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan AİHM Büyük Dairesi’nde davası görüldü. 

Geçtiğimiz 22 Aralık’ta kararını açıklayan AİHM Büyük Dairesi, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. Kararda, Demirtaş’ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5 maddesini ihlal ettiğine ve derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmedildi. Kararda, Demirtaş’ın tutukluluğunun “siyasi bir amaca hizmet ettiği’ ve bu tutukluluk üzerinden Türkiye halkına ‘yanlış bir mesaj verildiği” yönünde değerlendirmeler yer aldı.

AİHM Büyük Daire’nin verdiği bu karar sonrası dosyanın ilk duruşması yarın görülmeye başlanacak.

MA – ANKARA