Feride Karaman kızı Ayşe için 309 gündür ‘adil yargılama’ istiyor

Anestezi teknikeri kızı Ayşe’nin sanık Doktor Özgür Tarhan tarafından öldürüldüğünü öne süren Feride Karaman, 309 gündür kızı için adalet aradığını belirtti.

Feride Karaman, sanık doktor Tarhan’ın yeniden tutuklanarak yargılanmasını istedi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Doktor Tarhan 4 Mayıs’ta tahliye edilmişti.

Feride Karaman

Uzman Dr. Özgür Tarhan tarafından öldürüldüğü öne sürülen anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ın doğum günü nedeniyle Ankara Adliyesi önünde annesi Feride Karaman tarafından “adil yargılama” talebiyle basın açıklaması yapıldı. Kadın Meclisleri de açıklamaya katılarak destek verdi. Feride Karaman, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine devam edilen davanın sanığı doktor Tarhan’ın 4 Mayıs’taki duruşmada adli kontrol şartı uygulanmadan tahliye edildiğini hatırlattı.  

‘309 gündür adalet arıyorum’ 

Hakkında “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” talep edilen sanığın bu şekilde serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Karaman, bir anne olarak 309 gündür kızı için adalet aradığını söyledi. Sanığın yeniden tutuklanmasını isteyen Karaman, şöyle konuştu:

“Lütfen başsavcım bu adamı içeri alın, o kirli elleriyle başka kızlara dokunmasın. Bugün kızımın doğum günüydü. Yaşasaydı 26 yaşında olacaktı. Bu cani kızımı benden kopardı. İfadesinde damar yolunu açıp ilaç verdiğini söylüyor. Diğer ilaçları kendisinin vermediğini söylüyor. Baş ağrısı için damar yolu açılıp ilaç verilir mi? Bu hangi vicdana sığıyor.”

‘Bu davayı neden hakimler çözmüyor?’

Kızının Tarhan tarafından öldürüldüğünü öne süren Karaman, soruşturma ve yargılama aşamasında ortaya çıkan delillerin de bu iddiasını kanıtladığını söyledi. Sanığın evli ve çocuk sahibi olmasına rağmen kızını sürekli rahatsız ettiğini öne süren Karaman, sanığın kimi zamanda taciz içerikli mesajlar gönderdiğini belirtti. Söz konusu yazışmaların dava dosyasına da girdiğini ifade eden Karaman, şöyle devam etti:

“Bu davayı neden hakimler çözmüyor. Sanığın avukatları lütfetti mahkeme ödül verir gibi serbest bıraktı. Öbür duruşmaya da bir madalya takar, ‘Hadi güle güle Özgür özgürlüğüne devam’ diyecekler. Katillerin dışarıda olması hangi vicdana sığıyor. Savcıları göreve davet ediyorum. Bu adam hemen içeri alınmalı. Benim çocuğumu öldürdü ve resmen elini kolunu sallayarak çıktı, bayram yaptı. Ben acı çekerken o hep mutlu oldu. Bu bana nasıl reva görülür, böyle bir karar nasıl verilir?”

Avukat Beyendi: Bu kararı kabul etmemiz mümkün değil

Karaman ailesinin avukatı Tevfik Tolga Beyendi ise yeni tip koronavirüs nedeniyle dosyaların fiziki olarak takip edilemediği bir dönemde, sanığın tahliye edilmesinin düşündürücü olduğunu söyledi. Dava dosyasına sanığın lehine olacak yeni bir belge gelmediği halde tahliye kararı verildiğine işaret eden Beyendi, şu değerlendirmede bulundu:

“Sanık, fiilin katalog suçlardan olması ve kuvvetli suç şüphesinin bulunmasına rağmen adli kontrol hükümleri dahi uygulanmadan tahliye edildi. Bu hukuksuz kararı kabul etmemiz mümkün değil. İtirazımızı yaptık ancak duruşmanın üzerinden bir ay geçmesine rağmen sonuç çıkmadı. Böyle hukuksuz bir kararın bir üst mahkemece bozulacağı kanaatindeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

 Ne olmuştu?

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman, 29 Temmuz’da doktor Özgür Tarhan’ın evinde ölü bulunmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma sonucu iddianame hazırlanmış ve Tarhan hakkında “tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, maktul Karaman’ın cesedinin bulunduğu yerde yapılan ilk incelemede herhangi bir darp ve cebir unsuruna rastlanılmadığı, maktulün hayatını kaybettiği yatağın yanındaki komidinin üzerinde üç şırınga ile çeşitli ilaçların bulunduğu ve sol eline damar yolu açıldığı belirtilmişti.

Karaman’ın şüpheli ölümüne ilişkin davanın tek sanığı Uzman Dr. Özgür Tarhan 4 Mayıs’ta tahliye edilmişti.  

AA – ANKARA