Deniz Poyraz’ın katledilmesine doğduğu köyden tepki

İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledildiği saldırı, Deniz Poyraz’ın Mardin’de doğduğu köyde protesto edildi.

HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz için İzmir’de taziyeler kabul edilirken, birçok yerde de saldırıya tepkiler sürüyor. Bir tepki de Poyraz’ın doğduğu Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Tavuklu (Xirbêmirîşkê) köyünde verildi.

Köy girişinde bir araya gelen HDP Mardin Kadın Meclisi, Barış Anneleri Meclisi ile Özgür Kadın Hareketi’nden kadınlar, Poyraz ailesinin 1990’da terk etmek zorunda kaldıkları evleri önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, “Jin jiyan Azadî” (Kadın Yaşam Özgürlük) sloganı atılarak, Poyraz’ın fotoğraflarının olduğu döviz ve pankartlar taşındı.

Kızıltepe Barış Anneleri Meclisi adına konuşan Hevlet Öncü, annelerin daha fazla gözyaşı dökmemesi için herkesi harekete geçmeye çağırdı. 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar (ortada)

Milletvekili Dündar: Katilleri de azmettirenleri de biliyoruz

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise, saldırının bir kişinin kendi başına gerçekleştirmediğine dikkati çekerek, saldırgan için “Kimse bize ‘deliydi, sarhoştu’ demesin” dedi. Dündar şunları söyledi:

“Biz katilleri de azmettirenleri de biliyoruz. Katilleri Diyarbakır’dan, Suruç’tan, Ankara’dan tanıyoruz. Diyarbakır’ın Suruç’un, Ankara’nın failleri açıktır. Rojava’da katliam yapanlar açıktır.” Poyraz’ın failinin AKP-MHP iktidarının ürettiği Kürt düşmanlığı olduğunu dile getiren Dündar, Deniz’in anısını yaşatacaklarını söyledi. 

MA – MARDİN