Deprem Diyarbakır surlarında da hasara neden oldu

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde tarihi Diyarbakır surlarında da hasara neden oldu.

Deprem nedeniyle Diyarbakır surlarında hasar gören bölüm – MA

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde dün akşam saat 20.55’te 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem çevre iller başta olmak üzere geniş alanda hissedildi. Deprem nedeniyle başlatıldığı belirtilen hasar tespitlerine ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak yer yer yaşanan hasarlar basına yansımaya devam ediyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; tarihi Diyarbakır surları da depremden etkilendi. Diyarbakır surlarının Urfa Kapı ve Çift Kapı arasında iki ayrı noktasında kısmi yıkımlar yaşandı. Taşların döküldüğü noktalar, zabıta ekipleri tarafından şerit çekilerek korumaya alındı.

Öte yandan, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, aralarında mühendis ve mimarların bulunduğu 12 kişiden oluşan 3 ekibin incelemelerde bulunmak üzere deprem bölgesine gönderildiğini bildirdi. Teknik ekipler Elazığ kent merkezi, Sivrice ve kırsal mahalleler ile Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde yıkılan ve hasar gören binalarda incelemelerde bulundu. Ekibin incelemeleri tamamladıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacağı belirtildi.