Dersim’de İmam Hatip Ortaokulu’na ilişkin anket iddiası Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Önlü, Dersim’in Alevilerin yoğun yaşadığı Akpazar/Peri beldesinde ailelere İmam Hatip Ortaokulu’na ilişkin ne düşündüklerine dair anket yapıldığı iddiasını Bakan Selçuk’a “Bir İmam Hatip Ortaokulu açılmasına dair bir çalışma var mıdır?” diye sordu.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Akpazar/Peri beldesinde yaşayan ilkokul öğrencilerinin ailelerine İmam Hatip Ortaokulu hakkındaki düşüncelerine yönelik anket yapıldığı iddiasına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Önlü, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinin gerekçesinde, şunları belirtti:

“Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Akpazar/Peri beldesinde yaşayan ilkokul öğrencilerinin ailelerine İmam Hatip Ortaokulu hakkındaki düşüncelerine yönelik anket yapıldığı iddia edilmektedir. Yine Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gönderdiği ankette velilere, İmam Hatip Okulları hakkında bilginiz var m? Bölgenize İmam Hatip Okulunun açılmasını ister misiniz? İmam Hatip Ortaokulu açılırsa öğrencinizi okula gönderir misiniz? Okulun bölgedeki eğitim başarısına katkısı olacağını düşünüyor musunuz? gibi sorular yönetildiği iddia edilmektedir?”

‘Asimilasyon politikalarının yürütüldüğünü gösteriyor’

İmam Hatip Okullarının özellikle son yıllarda iktidarın ideolojik arka bahçesine çevrilmek istendiğini belirten Önlü, “Çocukların akademik kuşkularını teşvik eden bir yerden değil de daha çok çocuğu sürekli itaat ettirmeye yönelik bir eğitim anlayışını içermektedir.” dedi.

İmam Hatiplerin eğitim başarısının çok düşük olduğunun yapılan tüm bilimsel araştırmalarda ortaya çıktığına vurgu yapan Önlü, “İmam Hatip Ortaokullarının başarısı ortadayken hala ısrarla sürdürülmesi ve Alevilerin yoğun yaşadıkları bölgelerde yeni okulları açma girişimleri asimilasyon politikalarının hala güncel bir biçimde yürütüldüğünü gösteriyor.” diye ifade etti. Önlü, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Dersim’in Akpazar/Peri beldesinde yaşayan ilkokul öğrencilerinin ailelerine İmam Hatip Ortaokulları hakkındaki düşüncelerine yönelik anket yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu anketin yapılma gerekçesi nedir?
  • Dersim’in Akpazar/Peri beldesine yakın zamanda bir İmam Hatip Ortaokulu açılmasına dair bir çalışma var mıdır? Var ise bu ihtiyaç nasıl ortaya çıkmıştır?
  • Akpazar/Peri beldesinin eğitimde öncelikli acil ihtiyacı İmam Hatip Ortaokulu açılması mıdır?
  • Sorgulamayan, tartışmayan eğitim müfredatını var olduğu haliyle kabul etmeye zorlanan ve bunun dışındaki tüm bilgileri reddetme üzerine kurulu bir sistem olan İmam Hatiplerin eğitim başarısının çok düşük olmasına rağmen neden ısrarla her yere bu okullar açılmak isteniyor? 
  • Nüfusunun önemli bir kısmı Alevilerden oluşan bir beldeye İmam Hatip Okulu açmak asimilasyon politikası değil midir?

Yeni1Mecra