Devlet Tiyatroları ‘Aşık Veysel’ ile yeni sezonu açtı

Devlet Tiyatroları, 2020-2021 sanat sezonunun açılışını, Covid-19 tedbirleri altında Ankara’da “Aşık Veysel” oyununun dünya prömiyeri ile yaptı.

Devlet Tiyatroları, 2020-2021 sanat sezonunun açılışını Ankara’da Küçük Tiyatro Sahnesi’nde “Aşık Veysel” oyununun dünya prömiyeri ile yaptı. Osman Nuri Ercan’ın yazdığı ve Aşık Veysel karakterini canlandırdığı oyunun yönetmenliğini ise Alpay Ulusoy üstlendi.

Oyun öncesinde esere ilişkin bilgi veren Osman Nuri Ercan, oyunun tek perde olduğunu belirterek, Aşık Veysel’i oynamak için bağlama dersi aldığını, oyunda ünlü halk ozanının türkülerini çalarak seslendireceğini söyledi.

Fotoğraf: Devlet Tiyatroları

‘Aşık Veysel’in aydınlığını sahneye taşımaya çalışıyoruz’

Yönetmen Alpay Ulusoy ise 40 gündür çalıştıklarını, oyunun dekorunu Hakan Dündar, kostüm tasarımını Ceren Karahan, ışık tasarımını ise Yakup Çartık’ın üstlendiğini söyledi. Aşık Veysel’in bir değil, yüzlerce mum yaktığını, köy enstitülerinde öğrenci yetiştirdiğini belirten Ulusoy, şöyle konuştu:

“Bir arkadaşım var, ‘Aşık Veysel’i tanımıyorum’ dedi. Yaşını sordum. 37 yaşında olduğunu söyledi. 37 yaşında birisinin Aşık Veysel’i çok iyi tanımaması düşündürücü. Ama biz Devlet Tiyatroları olarak ustalarımızı, ozanlarımızı sahneye taşımaya çalışıyoruz.”

“Aşık Veysel’in kör olması dolayısıyla kendi karanlığının içinde yarattığı aydınlığı sahneye taşımaya çalışıyoruz.” diyen Ulusoy, sahne dekorunu da bu yüzden bembeyaz yaptıklarını söyledi.

Fotoğraf: Devlet Tiyatroları

Aşık Veysel’in hayatı, gölge canlandırma olarak yansıtıldı

Bu arada gölge canlandırma tekniğinin kullanıldığı oyunda, Osman Nuri Ercan Aşık Veysel karakteriyle ünlü halk ozanının türkülerini seslendirdi, şiirlerini okudu ve hayatından, dünyaya bakışından kesitleri aktardı. Oyunda gölge canlandırmada Uğur Bakır, Cihan Korkmaz, Özlem Millici, Serdar Erpençe rol aldı.

Maske takmak zorunlu

Oyun sırasında maske takmanın zorunlu olduğu Devlet Tiyatroları Sahnesi’nde, seyirciler sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde, ateşleri ölçülerek salona alındı. El dezenfektanının fuaye alanına yerleştirildiği ve kullanımının zorunlu olduğu sahnelerde, seyirciler birer sıra ve aralıklı oturarak oyunları izledi.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi, Akün Sahnesi, Küçük Tiyatro ve Stüdyo Sahne de sanatseverleri ağırlayacak. Yeni sanat sezonuna sahneleri olan şehirlerde toplam 17 prömiyerle başlayan Devlet Tiyatroları, açık hava mekanlarını kullanmaya devam edecek, az sayıda salonu da kullanıma açacak.

AA – ANKARA