Dilek Kaya’yı öldüren astsubay hakkında müebbet hapis talebi

Diyarbakır’da Dilek Kaya’yı (35) bir yıl önce öldüren Astsubay Yusuf Çalışkan hakkında hazırlanan iddianamede “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis istendi.

İddianamede, Yusuf Çalışkan’ın yanlışlıkla 5 el ateş ettiği yönündeki beyanlarının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu ve suçtan kurtulmaya dönük olduğuna vurgu yapıldı.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi TOKİ konutlarında 22 Mart 2020’de Dilek Kaya’yı (35) öldürülen 8’inci Ana Jet Üst Komutanlığı’nda görevli Astsubay Yusuf Çalışkan (29) hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Çalışkan’ın “silahla kasten öldürmek” suçundan müebbet hapsi istedi.

‘Kızın kafasına sıktım öldürdüm’

İşlenen cinayete dair iddianamede yer alan bilgilere göre, olay sonrası A.K. isimli kişinin bu yönde ihbarda bulunması üzerine Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevliler Çalışkan’a telefonundan ulaştı. Çalışkan kendisini arayan görevlilere, “Abi kız arkadaşım Dilek’in evindeyim, kızın kafasına sıktım, öldürdüm. Tabanca ile öldürdüm. Kendimi de kafamdan vurdum, başımdan kan akıyor” dedi.

Olay yerine giden polis ekipleri, kapısı açık olan evde Dilek Kaya’yı yatak odasında ölü olarak buldu. Burada gözaltına alınan Çalışkan, alınan ifadesinde sosyal medya hesabından başka kadınları eklemesi nedeniyle Kaya’nın kendisine tepki gösterdiğini ve kıskançlık yaptığını, bir süre görüşmediklerini, mesajlaşarak barıştıklarını ve onun evine gittiğini anlattı. Çalışkan, evde aralarında çıkan tartışma sırasında Kaya’yı beylik silahıyla vurduğunu söyledi.

Savcı beyanlara itibar etmedi

İddianameyi hazırlayan soruşturma savcısı, Çalışkan’ın bu beyanlarının suçlamalardan kurtulmaya yönelik olduğu gerekçesiyle itibar edilemeyeceği kanaatine vardı.

‘Yanlışlıkla 5 el ateş ettiği yönündeki beyanları hayatın olağan akışına aykırı’

İddianamede, Yusuf Çalışkan’ın üzerinde baskı kurduğu Dilek Kaya’nın bundan rahatsızlık duyduğu, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan raporda Kaya’ya yakın mesafeden ateş açıldığı, Yusuf Çalışkan’ın yanlışlıkla 5 el ateş ettiği yönündeki beyanlarının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu ve suçtan kurtulmaya dönük olduğunu değerlendirmeleri yer aldı.

İddianamede, toplanan deliller, uzmanlık ve ATK raporlarının değerlendirilmesi sonucu Yusuf Çalışkan hakkında “silahla kasten öldürmek” suçundan müebbet hapis talebinde istendi.

İlk duruşma 21 Nisan’da

İddianamemin sunulduğu Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesiyle davanın ilk duruşması 21 Nisan’da görülecek.

Dilek ‘erkek şiddetini bitireceğiz’ demişti

Dilek Kaya’nın, bir ses yarışmasında adını duyuran kız kardeşi Mutlu Kaya görüşmek istemediği erkek tarafından silahla ağır yaralanarak uzun süre tedavi görmüştü. Dilek Kaya kız kardeşi Mutlu Kaya için düzenlenen bir açıklamada, “Erkek şiddetini bir şekilde bitireceğiz.” demişti.

MA – DİYARBAKIR