DİSK-AR: Salgın döneminde her iki kadından biri işsiz kaldı

DİSK-AR’ın raporuna göre; Covid-19 salgın döneminde her iki kadından biri işsiz kalırken, işbaşında olmayan kadınların sayısı bir yılda 5 katına çıktı.

Rapora göre; kadınlar erkeklere göre işgücünden daha fazla çekildi, daha fazla istihdam dışına çıktı ve iş aramaktan vazgeçti.

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “Covid-19 Döneminde Kadın İşgücünün Görünümü Raporu”nu açıkladı. İşçilerin tümünü olumsuz etkileyen salgının kadın işçileri daha da olumsuz etkilediğine vurgu yapılan raporda, “Türkiye’de Covid-19 öncesinde ekonomik kriz döneminde artan kadın işsizliği ve istihdam kaybı Covid-19 salgını ile daha da vahim bir hal aldı. Kadınlar işgücü piyasasından daha hızlı çekildi ve kadın istihdamı daha hızlı daraldı.” denildi.

‘Kadın işsizlik oranı yüzde 45,3’

Mart 2019-Mart 2020 arası kadın işgücünün yüzde 11, kadın istihdamının ise yüzde 9 azaldığının tespit edildiği raporda, “Covid-19 döneminde revize geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 45,3 olarak hesaplandı.” diye kaydedildi.

‘İşbaşında olmayan kadın sayısı 5 katına çıktı’

Çalışma çağındaki her dört kadından sadece birisinin istihdama katılmış olduğunun, salgın döneminde neredeyse her iki kadından birinin işsiz kaldığına vurgu yapılan raporda, “Öte yandan istihdamda görünen ancak işbaşında olmayan kadın sayısı bir yılda Covid-19’un etkisiyle 5 katına çıktı.” denildi.

Raporun TÜİK’in dar tanımlı işsizlik verilerinde görülmeyen kadın istihdamındaki gerçek erimeyi ortaya koymayı amaçlandığının belirtildiği raporda, bu nedenle kadın işsizliğinin yeniden hesaplandığına işaret edildi. Yeniden hesaplanarak ortaya çıkan veriler raporda şöyle verildi:

• Son bir yılda toplam işgücü yüzde 6,9 ve işgücündeki erkeklerin sayısı yüzde 4,9 azalırken işgücündeki kadınların sayısı yüzde 11,1 oranında azaldı. Kadınlar işgücü piyasasından çekildiler, daha fazla istihdam dışına çıktılar ve iş aramaktan vazgeçtiler.

• İstihdam edilen erkeklerin sayısı bir yılda 858 bin azalarak 18 milyon 11 bine, kadınların sayısı ise 804 bin azalarak 8 milyon 122 bine geriledi. Son bir yılda istihdam edilenlerin toplam sayısı yüzde 6, istihdam edilen erkeklerin sayısı yüzde 4,5 azalırken istihdam edilen kadınların sayısı ise yüzde 9 azaldı. Böylece çalışma çağındaki her dört kadından sadece biri istihdama katılmış oldu.

• Covid-19 etkisiyle revize geniş tanımlı işsizlik oranı Mayıs 2020’de genelde yüzde 39,4, erkeklerde yüzde 35,2 ve kadınlarda yüzde 45,3 olarak gerçekleşti.

• Covid-19 döneminde kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamalarının yoğunlaşmasıyla birlikte işbaşında olanların sayısında ciddi düşüşler meydana geldi. Mart 2019’da 8 milyon 663 bin olan işbaşındaki kadınların sayısı Mart 2020’de 1 milyon 818 bin azalarak 6 milyon 845 bin oldu. İşbaşında olan kadınların sayısı bir yılda yüzde 21 oranında azaldı.