Diyarbakır Sağlık Platformu: Recep Oruç’u serbest bırakın

Diyarbakır Sağlık Platformu, eski SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Oruç’un ifade vermek için gittiği adliyede tutuklanmasına tepki gösterdi.

Platform, Oruç’a yöneltilen suçlamaların tamamının sağlıkçı mesleği, sendikal kimliği ve kurumsal temsiliyetiyle katıldığı etkinlikler olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi.  

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ifade vermesi için çağrılan eski SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Recep Oruç, dün gittiği Diyarbakır Adliyesi’nde savcılık ifadesinin ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Diyarbakır Sağlık Platformu, Oruç’un tutuklanmasına ilişkin SES Şube binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya platform bileşeni örgütlerin temsilcileri ile KESK ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyeleri de katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona, “Sendikal faaliyetler suç değildir, haksız ve hukuksuz tutuklamalara son verin” pankartı asıldı.

‘Yöneltilen suçlar kurumsal temsiliyetiyle katıldığı etkinlikler’

Platform adına açıklamayı okuyan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, Recep Oruç’un daha öncede haksız ve hukuksuz bir şekilde açığa alındığını belirterek, tutuklanmasını gerektirecek herhangi bir suçun olmadığını söyledi. Güldiken, Oruç’un sorgusunda kendisine yöneltilen suçlamaların tamamının sağlıkçı mesleği, sendikal kimliği ve kurumsal temsiliyetiyle katıldığı etkinlikler olduğuna vurgu yaptı.

SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken

‘Anayasal demokratik eylemlerimiz kriminalize ediliyor’

İktidarın, tüm muhalif kesimlere yönelik baskı, gözaltı, tutuklamaları sistematik olarak uyguladığını belirten Güldiken, hukuk dışı bir şekilde Anayasal demokratik eylemlerini kriminalize ettiğini söyledi. Güldiken, şöyle konuştu:

“Biz bu suçlamaların hiçbirini kabul etmiyoruz. Sendikal faaliyetlerin kapsamını belirleyen 4688 sayılı yasa ve Türkiye Cumhuriyetinin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, sendikal faaliyetlerin suç olmayacağını tarif etmektedir. Meşru mücadeleyi savunan ve geçmişten bugüne kadar bu tavır ve duruşundan geri adım atmayan sendikamız SES ve onurlu üyeleri bu duruşundan asla geri adım atmayacaktır.”

‘Oruç serbest bırakılmalı’

Oruç’un çalıştığı işyeri ve evinin adresi ile kendisine ulaşılabilecek iletişim numaralarının olduğuna işaret eden Güldiken, Oruç’un herhangi bir ifade işlemi için davet edildiğinde ilgili yere gidebilecek bir sağlık emekçisi olmasından kaynaklı hukukun temel ilkelerinden biri olan masumiyet karinesi gereğince serbest bırakılmasını istedi. 

Kaynak: MA