Diyarbakır Valisi: Sokaklar işsiz dolu, mesele işsizlik değil!

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu, kendisinden en çok iş talep edildiğini, iş isteyenler nedeniyle de camiden arabasına rahat gidemediğini belirterek, “Mesele işsizlik değil iş beğenmemezlik” dedi.

Diyarbakır Valisi ve DBB kayyımı Münir Karaloğlu

Diyarbakır Valisi ve DBB kayyımı Münir Karaloğlu, Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yılın ahileri ile usta, kalfa, çırakların da ödüllendirilmesi” programına katıldı.

‘Etrafım iş isteyenler tarafından kapatılıyor’

Karaloğlu, programda yaptığı konuşmada Türkiye’de her geçen gün artan işsiz sayısına ilişkin değerlendirmede bulundu. 5 aydır görevde bulunduğu Diyarbakır’da karşısına en çok iş talebiyle gelindiğini belirten Karaloğlu, “Camiden arabama rahat gidemiyorum, sağlı sollu etrafım iş isteyenler tarafından kapatılıyor.” ifadelerini kullandı.

‘Mesele işsizlik değil iş beğenmemezliktir’

Kendisinden iş talebinde bulunanlara ikinci bir soru olarak “Sen ne iş yaparsın?”  diye sorduğunu aktaran Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Karşıdan ‘her işi yaparım’ cevabı geliyor. Her işi yaparım diyen kişi hiçbir işi yapamaz. Sanayiye gidiyorsun, sanayici dertleniyor; ‘efendim ben nitelikli adam bulamıyorum’. Esnafa gidiyoruz aynı şikayet orda da var; ‘efendim biz nitelikli çırak bulamıyoruz’. Niteliği bir tarafa ‘biz çırak bulamıyoruz’ diyorlar. Sokaklar işsiz dolu bu nasıl oluyor.  O zaman mesele işsizlik değil; mesele mesleksizliktir, iş beğenmemezliktir.”

Kaynak: MA