Diyarbakır ve Batman’da eş zamanlı operasyon: 16 gözaltı

Diyarbakır ve Batman’da eş zamanlı düzenlenen operasyonda aralarında MEBYA-DER yöneticisi 81 yaşındaki Şehmus Türk’ün de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, yürütülen bir soruşturma kapsamında Diyarbakır ve Batman’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, 27 Şubat’ta eşbaşkanları, üye ve yöneticileri gözaltına alınan Medeniyetler Beşiğindeki Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne de (MEBYA-DER) baskın yapıldı.

16 kişi gözaltında

Operasyon kapsamında evlere yapılan baskınlarda, MEBYA-DER yöneticisi 81 yaşındaki Şehmus Türk ile Yıldız Damla, Ayşe Tutmaz, Halime Topuz, Sait Börta’nın da aralarında bulunduğu 16 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan 16 kişinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtilirken, soruşturma kapsamında 3 kişinin daha arandığı öğrenildi.

Diyarbakır’da 27 Şubat’ta yapılan ev baskınlarında aralarında HDP, DBP ve MEBYA-DER üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı süresi uzatılan 11 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Kaynak: AA- MA