Diyarbakır’da 22 kadın 3 gündür gözaltında

Diyarbakır’da gözaltına alınan 22 kadın, 3 gündür emniyette tutuluyor. Avukat Özüm Vurgun, kadınlara hakaret edildiğini belirterek, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında aralarında kadın aktivist ve siyasetçilerin de bulunduğu 33 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Soruşturma kapsamında 5 Nisan’da Rosa Kadın Derneği ile birçok adrese düzenlenen baskında, 22 kadın gözaltına alınmıştı.

Dosyaya konulan gizlilik kararı nedeniyle soruşturmaya dair bilgi edinilemezken, 22 kadın 3 gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Gözaltına alınan kadınlardan birinin sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle kapıların açılmasının istendiği ancak polisin pandemi gerekçesiyle kapıları açmadığı belirtildi. 

‘İnsan olacaksınız’ tehdidi

Kadınların bu durumu protesto ederek kapılara vurmasıyla, kadın ve erkek polisler nezarethaneye gelerek kadınlara kötü muamelede bulunduğu öne sürüldü. Kendisini şef olarak tanıtan bir erkek polisin kapılara sert bir şekilde vurarak, “size insanlığı öğreteceğim, insan olacaksınız”, “Nasıl kadın olacaksınız, size tutanak tutacağım” tehdit ve hakaretlerde bulunduğu aktarıldı. 

‘Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız’

Kadınların avukatı Özüm Vurgun, kadınların dün akşam yaşadıklarına ilişkin nöbetçi savcıyla görüştüklerini ancak şikayette bulunmalarına rağmen herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Ardından Baro Başkanı Cihan Aydın’a haber verilmesiyle başsavcının arandığını aktaran Vurgun, daha sonra dosya amiriyle görüştüklerini söyledi. Vurgun, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) olarak kötü muameleyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. 

Dosyadaki gizlilik kararının devam ettiğini belirten Vurgun, kadınların sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisini paylaştı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan kadınların isimleri şöyle: TJA aktivistleri Zelal Bilgin, Emine Kaya, Nalan Gözen ve Sevim Biçici, Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Necla Tamriş, DBP MYK üyesi Zeynep Üren, DBP İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un basın danışmanı Gurbet Özel, Jinnews muhabiri Beritan Canözer, Barış Annesi Nezahat Teke, Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, eski HDP Kayapınar Eşbaşkanı Besile Narin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Bahar Karakaş Uluğ, Şehriban Zoğurli, Ruken Bekalp, MED-DER Eşbaşkanı Şilan Elmaskan, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok ile Nurşen Akbal, Ayşan Kanuş Zengin, Zeynep Aykat, Leyla Akgül ile soyismi öğrenilemeyen Nesibe. 

Kaynak: MA