Diyarbakır’daki Kur’an kursları için ‘kısıtlama’ muafiyeti

Diyarbakır’da Kur’an kurslarındaki öğrenci, öğretici ve çalışanlar salgın tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 14 Ocak günü Diyarbakır Valisi Sayın Münir Karaloğlu başkanlığında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkında alınacak kararlar kapsamında toplandı.

Toplantıya ilişkin yapılan duyuruda, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlatılmasının kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Duyuruda, bu bu doğrultuda Diyanet İşleri Başkanlığının İçişleri Bakanlığına göndermiş olduğu yazısındaki olurları ile hafızlık eğitimi veren Kur’an kurslarında bugünden itibaren yüz yüze eğitime geçileceğinin belirtildiği kaydedildi.

Kur’an kursları sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak

Toplantıda alınan karara göre; hafızlık eğitimi veren Kur’an kurslarında öğrenci, kursiyer, öğretici ve çalışanların durumlarının kurumlarınca verilecek kurum adresi ve çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde İl Hıfzıssıhha Kurulunca getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına karar verildi.

Kur’an kurslarının öğrenci kursiyer/öğretici/çalışanların 65 yaş ve üzerinde kalanlar İle 20 yaş altında kalanların, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde getirilen şehir içi toplu ulaşım araçlarını (otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanma kısıtlamasından da muaf tutulacak.

Yeni1Mecra