Doğu Afrika için ‘çekirge felaketi’ uyarısı

BM, Doğu Afrika ülkelerinde son yılların en kötü çekirge istilasının yaşandığına dikkat çekerek,13 milyon insanın gıda güvenliğinin tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Doğu Afrika’daki endişe verici çekirge istilasına ilişkin düzenlediği basın toplantısında konuştu. Lowcock, Kenya’da son 70 yılın, Etiyopya ve Somali’de ise son 25 yılın en kötü çekirge istilasının yaşandığını belirterek, 13 milyon kişinin gıda güvenliğinin tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

‘Acil önlem alınmazsa felakete sürüklenecek’

Lowcock, çekirge istilasına karşı acil önlem alınmazsa Doğu Afrika ülkelerinin ”felakete” sürükleneceğine dikkat çekti. Ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalınacağını söyleyen Lowcock, çöl çekirgeleriyle mücadele planı için 76 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Lowcock, çekirgelerin sayısının artması ve hızla yayılmalarında iklim değişikliğin de etkili olduğuna işaret etti.

Çekirge ‘vebası’ uyarısı

BM Gıda Tarım Örgütü ise tüm bölgenin çekirge istilasından etkilenmesi ve bir yıl içinde durumun kontrol altına alınamaması durumunda ”çekirge vebası” yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Doğu Afrika’da yayılmayı sürdüren çöl çekirgeleri Kenya, Somali ve Etiyopya’dan sonra Uganda ve Tanzanya’ya da ulaştı. Her gün 150 kilometre yol kat edebilen ve geçtiği bölgedeki ekinlere zarar veren çekirgeler, gıda güvenliğini tehlikeye atıyor. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

AA – BM