‘Erdoğan imaj zorluyor ama kalıba sığmıyor’

Gazeteci Murat Yetkin kişisel web sitesinde kaleme aldığı bir yazıda, Erdoğan’ın yeni fotoğraflarının imaj zorlama çabası olduğunu ama kalıba sığmadığını belirtti.

Fotoğraf: Emine Erdoğan / Twitter

Yetkinreport’ta yayınlanan yazıda, Erdoğan’ın propaganda ekibinin son dönemlerde üzerine yapışan sert imajı yıkmak amacıyla fotoğraflar servis etmeye zorladığını belirtti.

Murat Yetkin, yazısında ‘Erdoğan bir süredir kendisine yeni bir imaj oluşturmaya çalışıyor. Aslında fotoğraflardaki yüz ifadesine ve vücut diline bakacak olursanız kendisinin çok umurunda değil ama muhtemelen propaganda ekibinin önerisiyle yapıyor bunları’ dedi.

Yetkin’in yazısından satır başları şu şekilde:

Senfoni Orkestrası konserine gidiyor, evden çıkarken engelli köpek Leblebi ile vedalaşma fotoğrafları medyaya veriliyor, Ahmet Davutoğlu halktan kopmakla eleştirince fırından ekmek alıyor, bakkalda meyve suyu içiyor.

Belki de kitle iletişimi ve propaganda ekibi, böylelikle belki 2019 yerel seçimlerinde kötü kaybettikleri şehirli, eğitimli, merkez sağa yakın seçmenin kalbini “müziksever Erdoğan”, “hayvansever Erdoğan”, “mütevazı Erdoğan” imajlarıyla geri kazanacağını düşünüyor.

Oysa Erdoğan bu kalıplara sığamıyor, gelemiyor. Sanatçılara siyasi rakiplere karşı daha etkili olabildikleri için değer verdiğini, Hazreti Muhammed’in bir şairi Kureyş kabilesine ok atmaktan çok zarar vermesi nedeniyle övmesi örneğiyle gösteriyor örneğin.

Sözcü gazetesinin okunmaması çağrısında bulunuyor ve hemen ardından Basın İlan Kurumu gazeteye soruşturma başlatıyor. Ya da son örnekte gördüğümüz gibi “senin türbanlın-benim türbanlım” ayrımına gidebiliyor. Erdoğan’ın çekirdek taraftarı da onu bu yüzden seviyor zaten.

yeni1mecra