Doğuştan şanslı yerli ve milli şirket: DSN AŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kontrolündeki Darphane Matbaası bugünlerde yoğunca mesai yaparak para basarken, Albayrak’ın arkadaşına ait DNS AŞ de içki ve sigaraların bandrollerini basıyor.

Yabancıların bastığı bandroller önce “yerli ve milli olarak üretilmeli” denilerek Darphane Matbaasına görev verildi. Ardından Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkarılıp bandrol işi 3.5 ay önce kurulan DNS’ye verildi.

Rıdvan Turan

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, sigara ve içki bandrolleri üretimini rakipsiz bir ihaleyle alan ve ihaleden sadece 3,5 ay önce kurulmuş olan DNS AŞ şirketini meclis gündemine taşıdı. Turan, konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın yanıtlamasıiçin soru önergesi verdi. Turan önergesinde şu bilgileri verdi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane, yaklaşık 12 yıldır sigara ve içki bandrolleri üretimini İsviçreli Sicpa firmasına yaptırmaktaydı. Ancak AKP hükümeti, üretilen bandrollerin ‘yerli ve milli olarak üretilmesi’ için, görevi Ocak 2020’de Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verdi. Bu alandaki ihaleler iptal edilerek, bandrollerin basımı kamuya geçti.”

Kamu İhale Kanunu işlevsiz bırakıldı

“Ancak yeni bandrollerin devlet tarafından üretilmesi beklenirken, çıkarılan düzenlemelerle önce Darphane Matbaası, Kamu İhale Kanunu dışına çıkarıldı, ardından da işi üçüncü firmalara yaptırabilme yetkisi verildi.”

Rekabetsiz ihale ve fahiş zam

DNS şirketi Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında ihaleyi aldı.

“Bu yetkinin ardından, Türkiye’de mayıs ayında DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketi kuruldu. Bandrollerin basım yetkisi de Kamu İhale Kanunu’na tabi olmadan düzenlenen rekabetsiz bir ihaleyle, Halil İbrahim Danışmaz’ın sahibi olduğu bu şirkete verildi. Darphanenin bu açıklamayı 11 Eylül’de yapmasının ardından şirketin ürettiği bandrollere % 100 ile % 400 arasında zam yapıldı. İddiaya göre bu sayede firmaya 30 milyon dolar civarında bir nakit destek sağlandı.”

HDP’li Turan, şirketin sahibi Danışmaz’ın, Berat Albayrak’ın arkadaşı olduğunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sırasında ABD’den düzenli olarak bilgi gönderdiği iddialarına da önergesinde yer verdi.

Danışmaz’a FBI sorgusu!..

Halil İbrahim Danışmaz

Dr. Rıdvan Turan, Albayrak ile Danışmaz arasındaki ilişkiye dair de şunları kaydetti:

“RedHack’in ele geçirdiği iddia edilen, Berat Albayrak’ın mail adresinden çıkan belgelerden birinde, FBI’ın, Berat Albayrak’a bilgi veren Halil İbrahim Danışmaz’ı ‘Türkiye için ajanlık yaptığı iddiasıyla’ sorguya çektiği belirtiliyor. ABD’deki Turkish Heritage Vakfı eski Başkanı Danışmaz’ın Amerika’da faaliyet gösteren kişi ve kurumlar hakkında ‘düzenli bilgi gönderdiği’ iddia edilmişti. Vakfın internet sayfasına göre destekçiler arasında THY, Emlak Konut, Kalyon Holding, Kolin İnşaat, Zorlu Enerji, Nurol Holding, Albaraka gibi hükümete yakın şirketler ve kurumlar yer almaktadır.”

Turan, soru önergesinde kuruluşundan sadece 3,5 ay sonra DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji Anonim Şirketi’nin rekabetsiz bir ihaleyle tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri üretme hakkını nasıl aldığını sordu.

Yeni bandrollerin basım hakkının Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde olmasına karşılık neden rekabetsiz bir ihale düzenlenerek Danışmaz’ın şirketine verildiğini de soran Turan, DNS şirketinin yeni üretilen bandrollere % 100 ile % 400 arasında zam yaptığı ve bundan dolayı 30 milyon dolar nakit desteği sağladığı iddialarının doğru olup olmadığını sordu.