‘Dönüşümlü ve güvenli çalışma istiyoruz’

BES İzmir Şubesi, kamu iş yerlerinde alınması gereken önlemlerin yetersizliğine dikkati çekerek, “Dönüşümlü ve güvenli çalışma istiyoruz” dedi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi, İzmir Valiliği’nin kamu iş yerlerinde koronavirüs salgınına karşı yeterli önlemleri almadığını belirterek, konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Konak ilçesinde bulundan şube binalarında yapılan açıklamada, “Dönüşümlü çalışma yok. Önlem yok. Aşı yok. Vaka çok” pankartı asıldı.

İşyerlerinde önlem yok

Açıklamayı yapan BES Şube Başkanı Mustafa Güven, “Kontrollü normalleşme sürecine girildiği 2 Mart 2021 tarihinden itibaren İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları birçok alanda kontrolün ve denetimin artırılmasına yönelik iken, kamu iş yerlerinde tam tersi bir durum yaşanmaktadır. Kamu işyerlerine ilişkin birçok önlemin kaldırılarak kısmi normalleşmeye geçilmesi, kamu işyerlerinde vatandaş yoğunluğunu olağan dışı artırmıştır” dedi.

‘İş barışı bozuluyor’

Gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı vaka sayısında artış olduğunu vurgulayan Güven, İzmir Valiliği’nin kararı ile yasal süt izni kullananların hizmette ihtiyaç duyulması halinde çalıştırılmasının idarecilerin inisiyatifine bırakıldığını aktardı. Güven, “Bu durumun birçok idareci tarafından gereksiz kullanımı ile suiistimal edilmesine, hatta iş barışını bozacak husumetlere neden olduğu görülmüştür. Emekçilerin kendi kaderine terkedildiği bir çalışma yaşamında pandemi ile topyekûn mücadeleden bahsedilemez” diye belirtti.

 Talepler

BES olarak işyerlerinde iki haftadır imza kampanyası çalışması yürüttüklerini de dile getiren Güven, taleplerini şöyle sıraladı:

“* Dönüşümlü çalışmaya ve alt yapısı uygun olan birimlerde sekiz saati aşmayacak şekilde uzaktan çalışmaya yeniden başlanmasını,

*Dönüşümlü çalışmanın haftalık gruplar halinde tüm çalışanlar arasında eşit uygulanmasını,

*Mesai saatleri 10.00-16.00 (Öğlen arası yarım saat) olacak şekilde yeniden düzenlenmesini,

*Kamu işyerlerinde koruyucu önlemlerin yeterliliğinin denetlenmesini, eksiklikleri olan iş yerlerine gerekli hijyenin sağlanmasını, koruyucu ekipman dağıtımı ve önlemlerin alınmasını,

*Kronik rahatsızlığı olanlar, engelliler, gebeler, süt izni, ebeveyn izni vb. riskli grupların idari izin haklarının idare keyfiyetine bırakılmadan kullanılmasının sağlanmasını,

*Kamu işyerlerinde riskli gruplar başta olmak üzere hızlı bir şekilde aşılamanın yapılmasını talep ediyoruz.”

Güven, kampanya kapsamında topladıkları imzaları da önümüzdeki hafta içerisinde İzmir Valiliği’ne teslim edileceğini belirtti.

MA / İZMİR