Duygu Delen davasında sanık Mehmet K.’nin akıl sağlığı raporu istendi

Antep’de 17 yaşındaki Duygu Delen’in şüpheli ölümüyle ilgili tutuklu sanık Mehmet K’nin yargılanmasına başlandı.

Mahkeme, olay yerinde keşif yapılmasına, sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor alınmasına karar verdi.

Antep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüyle ilgili “çocuğun kasten öldürülmesi” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “hakaret” ve “konutta yağma” suçlarından da çeşitli oranlarda ceza istemiyle hakkında dava açılan tutuklu sanık Mehmet K’nin yargılanmasına başlandı.

Sanık Mehmet K, 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duygu Delen’in avukatlarıyla ailesinin gelmediği duruşmaya sanığın 3 avukatı ve ailesi katıldı.

Duruşmada, Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi, Türkiye Barolar Birliği, Gaziantep Barosu, Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri ve Kahramanmaraş Barosu temsilcileri hazır bulundu.

‘Balkondan bakınca Duygu’yu yerde gördüm’

Sanık Mehmet K., evinde yaşadıkları tartışmada Duygu Delen’e sadece “tokat” attığını ve küfür ettiğini iddia etti. Mehmet K., banyodan mutfağa geçeceği sırada balkonun kapısının açık olduğunu gördüğünü ve balkondan bakınca Duygu’yu yerde gördüğünü öne sürdü.

Mahkeme başkanının, “Banyodan mutfağa yönelmeden önce Duygu’yu gördün mü?” sorusuna sanık Mehmet K. “Görmedim, o anki sinirle sadece mutfağa gidip su içmek vardı aklımda” diye yanıt verdi. Sanık Mehmet K. aşağı doğru koştuğunu Duygu’nun yerde hareketsiz yattığını öne sürdü.

Sinirli bir hali olduğunu, alkolün de bunda etkisi olduğunu kaydeden Mehmet K., bir kez Duygu Delen’e karşı şiddet uyguladığını, ondan sonra alkolü ve uyuşturucuyu bıraktığını ancak ayrıldıktan sonra yine başladığını ileri sürdü.

Sanık avukatları tahliye talebinde bulundu

Mahkeme Başkanının “odada çok kan var, nasıl oldu?” sorusuna da sanık Mehmet K. bileğinin kesilmesi nedeniyle akan kanlar olduğunu iddia etti. Sanığın avukatları atılı suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme sanık hakkında akıl sağlığı raporu alınmasına karar verdi

Mahkeme heyeti, fizik mühendisi, adli tıp kurumu ile bilgisayar teknolojisi uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetiyle keşif yapılarak, maktülün olayın yaşandığı daireye ait balkondan düştüğü yer ve mesafesi de irdelenmek suretiyle kendisinin kaza ile düşüp düşmediği, kendisinin bilerek atlayıp atlamadığı, bir başkası tarafından itilmek suretiyle düşürülüp düşürülmediği ya da bir başkası tarafından aşağıya atılıp atılmadığı hususlarında bilirkişi raporunun alınmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca sanığın psikoloji tedavisi gördüğü hastaneden belgelerin istenip bu belgelerle Adana Doktor Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin rapor alınmasına karar verdi.

Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 17 Şubat’a erteledi.

Ne olmuştu?

Gaziantep’te 13 Ağustos’ta Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’nde 5 katlı apartmanın 4’üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilmişti.  Hastaneye götürülen ve hayatını kaybeden kişinin 17 yaşındaki Duygu Delen olduğu belirlenmişti. Evdeki Mehmet K. (20), “kasten öldürme” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Kaynak: AA