Ebu Hanzala’nın avukatı: Tahliye edilmedi

Türkiye’deki IŞİD yapılanmasından sorumlu olduğu iddia edilen  ve kamuoyunda Ebu Hanzala olarak bilinen Halis Bayuncuk’un avukatı, “Bugün dosyayı incelediğimizde tahliye edilmediğini öğrendik” dedi.

Türkiye’deki IŞİD yapılanmasının sorumlulardan biri olduğu iddia edilen ve kamuoyunda Ebu Hanzala olarak bilinen Halis Bayancuk tutuklu bulunduğu Silivri Ceazevi’nden tahliye edildiği belirtildi.

Gazeteci Erk Acarer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “IŞİD’den yargılanan Selefi’lerin akıl hocası Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk tahliye…” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre ise Bayancuk’un avukatı tahliye haberini ilişkin “Tutukluluğuna itiraz ettik. İtirazımıza karşı verilen red kararlarına da itirazda bulunmuştuk. Bugün dosyayı incelediğimizde tahliye edilmediğini öğrendik” dedi.

2017 yılında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yaklaşık üç yıldır tutuklu bulunan Bayancuk, “Terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan yargılanıyordu.