Eğitim-Sen’de kritik kararlar: Nuriye Gülmen ihraç edildi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) bugün başlayan 11. Olağan Genel Kurulu’nda kritik kararlar alındı.

Ankara Yüksel caddesinde uzun süre işimi geri istiyorum eylemi gerçekleştiren ve açlık grevi sonucu yargı yolu hakkı kazanan Nuriye Gülmen, sendikadan ihraç edildi.

Öte yandan Sol Parti’ye yakınlığıyla bilinen Devrimci Sendikal Dayanışma da Eğitim-Sen’den ayrıldığını açıkladı.

Bu kararla birlikte geçen dönemde Eğitim-Sen Genel Başkanlığı görevini yürüten Feray Aytekin Aydoğan ve Yüksek Öğrenim Sekreteri Özgür Bozdoğan bu kararla önümüzdeki dönemde Eğitim-Sen merkez yönetiminde görev almayacak.

Açıklamada hem sağlık riskleri doğuracağı hem de katılımı düşürüp demokratik açıdan zafiyet yaratacağı için salgın koşullarında kongre yapılmasının doğru olmadığı kaydedildi ve “Kongre öncesinde farklı illerden ve anlayışlardan pek çok delegenin bu ortak talebine rağmen, bu önerimiz, görüştüğümüz hiçbir anlayış tarafından kabul görmedi” ifadelerine yer verildi.

Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ ihraç edildi

Yüksel Direnişçileri olarak bilinen KHK’lı Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ da Eğitim-Sen’den ihraç edildi.

Gülmen’in Twitter hesabından yapılan açıklamada “Acun Karadağ, Mehmet Dersulu, Nuriye Gülmen Yüksel Direnişçileri olarak bugün Eğitim-Sen’den ihraç edildiler. Onlar KHK’lar ilk açıklanmaya başladığında direnmeyi seçtiler. Şimdi de direnişlerine hapishanelerde devam ediyorlar.” dendi.

yeni1mecra