Emekliler: Bıçak kemiğe dayandı

Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye genelinde 67 merkezde eylem yaptı. “Bıçak kemiğe dayandı” diyen emekliler insanca yaşanacak bir ücret talep etti.

Tüm Emekliler Sendikası üyeleri emeklilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 67 il ve ilçede basın açıklaması yaptı. Sendikanın Mersin Şubesinde yapılan basın açıklamasından bir görüntü. (Fotoğraflar: MA)

Tüm Emekliler Sendikası, 67 il ve ilçede aynı gün basın açıklaması yaparak emeklilerin sorunlarına dikkat çekti.

ANKARA

Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında “Emekliler sadaka değil hakkını istiyor”, “Savaşa değil emekliye bütçe”, “Kadınları değil katilleri durdurun” ve “Yıllarca ödediğimiz primlerin karşılığını istiyoruz” dövizleri taşındı. Sendika, Ankara’nın Çankaya, Etimesgut ve Elmadağ ilçelerinde de aynı taleplerle sokağa çıktı. Açıklamada konuşan Tüm Emekliler Sendikası Çankaya Şube Sekreteri Kenan Temir, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı, sendikal halklara yönelik baskılar ve HDP’ye açılan kapatma davasına işaret ederek, Türkiye’nin kararnamelerle yönetilir duruma geldiğini ifade etti.

Yılbaşından bu yana hayat pahalılığının yüzde 50 arttığını söyleyen Temir, “Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası’nın Ankara/Çankaya Şubesinin basın açıklamasını Şube Başkanı Kenan Temir okuyor

MERSİN

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, “Geçinemiyoruz” şiarıyla sendika binalarında açıklama yaptı. “Geçinemiyoruz isyandayız ek zam istiyoruz” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartı açıldı. Şube Sekreteri Şehriban Mor, iktidarın başkanlık sisteminin yarattığı krizleri antidemokratik uygulamalar ile aşmaya çalıştığına dikkat çekti. Yıl içerisinde yapılan zamlara işaret eden Mor, ancak ülkedeki 8 milyon emeklinin 2 bin liranın altında maaş aldığını belirterek, emeklilerin maaşlarına yeterince zam yapılmadığını ifade etti. “Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır” diyen Mor, yaşadıkları zorluklara değinerek, “Bıçak artık kemiğe dayanmıştır” dedi.

ANTALYA

Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şubesi, “Geçinemiyoruz” şiarıyla Attalos Meydanı’nda açıklama yaptı. Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, hükümete, “Geçinemiyoruz, isyandayız. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

HATAY

Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi de “Geçinemiyoruz” şiarıyla Eski Bit Pazarı’nda basın açıklaması yaptı. Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi Başkanı Mustafa Çankaya, hükümete insanca yaşanacak bir ücret talebinde bulundu.

GİRESUN

Tüm Emekliler Sendikası Espiye Temsilciliği, basın toplantısını Giresun’un Espiye ilçesinde bulunan temsilcilik binasında düzenledi. Toplantı salonuna “Sadaka değil, toplu sözleşme. İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Sendika hakkımız engellenemez” pankartları asıldı.

Sendika üyesi Halil Karavelioğlu, emeklilerin uzun yıllardır yoksulluk sınırı altında yaşadıklarını söyledi. “Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır” diyen Karavelioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.”

ARTVİN

Artvin’in Hopa ilçesinde de emekliler Dumlupınar Caddesi üzerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini sendika üyesi Saim Aydın okudu. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğunu fakat 8 milyon emeklinin 2 bin liranın altında aylık aldığını aktaran Aydın, mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

TOKAT

Tüm Emekliler Sendikası Tokat Şubesi de, Turhal İlçesi’nde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi ve emeklilerin yaşam koşullarının zorluğuna dikkati çekti.

MA / HABER MERKEZİ