Emine Ayna’nın tutuklanmasına yapılan itiraza 1 saatte ret!

Kobanê eylemleri gerekçesiyle tutuklanan BDP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna’nın tutuklanmasına yönelik yapılan itiraz yaklaşık 1 saat içerisinde reddedildi.

Eski HDP Milletvekili Emine Ayna

Avukatı Mehmet Emin Aktar, “Buna ışık hızı adalet denir” diye tepki gösterdi.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltına alınarak, 2 Ekim’de tutuklanan BDP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. 

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği ve 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne 6 Ekim’de yapılan tutuklamaya itirazlar “usul ve yasaya uygun” denilerek, reddedildi. 

Ayna’nın avukatı Mehmet Emin Aktar, karara sosyal medya hesabı üzerinde tepki gösterdi. Aktar, “Dün saat 16:00 da uyap üzerinden gönderdiğim ve hakimlikçe 16:58 de kayıt edilen tutuklamaya itiraz dilekçem mesai dolmadan hem 4. Sulh ceza ve hem de 5. Sulh ceza hakimliklerince dosya detaylı(!) incelenerek reddedildi. Buna ışık hızı adalet denir” dedi.  

Ne olmuştu?

6-8 Ekim Kobanê eylemleri gerekçesiyle 2014 yılında başlatılan ve 6 yıl sonra yeniden açılan soruşturma kapsamında 25 Eylül’de aralarında HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekilleri Altan Tan, Ayla Akat, BDP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve İmralı heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ile HDP 2014 Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan 20 siyasetçi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan siyasetçilere katıldıkları açıklamalar, yaptıkları röportajlar ve 6-8 Ekim 2014 tarihinde yaşanan eylemeler soruldu. Siyasetçilerden 17’si tutuklanırken, Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder ve Gülfer Akkaya adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

MA