‘Emirler Ormanı’nı ranta kurban etmeyeceğiz’

Emirler Ormanı’nın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceklerini belirten MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, “Yetkililerden Mersin halkının sesine kulak vererek orman katliamını durdurmasını talep ediyoruz” dedi.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği( MERÇED), Yenişehir İlçesine bağlı Emirler Mahallesi’nde yapılan ağaç kesimine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy da destek verdi.

Ormanlar ranta kurban

Basın toplantısında konuşan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Emirler Ormanı’nı ranta kurban etmeyeceklerini söyledi. Ormanlık alanda oluşan ekosistemden bahseden Aslan, ormanlık alanların tahrip edilmesinin canlı yaşamına çok zarar vereceğini kaydetti. Dünyada ormanların bakımının planlı ve bilimsel kriterlere göre yapıldığına değinen Aslan, Türkiye’nin ormanlık alanları ekosistem için korunması gerekirken, son zamanlarda bilime aykırı ve plansız bir biçimde ormanların rant odaklı orman üretim tesisleri olan özel şirketlere ucuz hammadde sağlamak için talan edildiğini ifade etti. Aslan, “Bu anlayışla bugün Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi ormanlık alanında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ihale yöntemiyle yapılan orman gençleştirmesi adı altında kesilen ağaçlar bölgede ağaç katliamına neden olmuştur” diye konuştu.

Emirler Ormanı’nda ağaç katliamı

‘Orman katliamını durdurun’

Emirler Mahallesi ve çevresinde bulunan ormanlık bölgenin Mersin’in akciğerleri olduğunu vurgulayan Aslan, “Emirler’de orman gençleştirmesi adı altında yapılan ağaç katliamı ormanın ekosistemine, bölgenin iklimine, hayvancılığına, tarımına ve yayla turizmine çok zarar verecektir. Ayrıca ormanlık alanın eğimli olması ve toprağın killi olması nedeniyle bölgede erozyona neden olacaktır. Emirler ormanları bizimdir. Ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Yetkililerden Mersin halkının sesine kulak vererek orman katliamını durdurmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

MA / MERSİN