Erbaş’ın söylemini ‘ayrımcı’ bulan Diyarbakır Barosu’na da soruşturma

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Cuma hutbesindeki ifadelerini “nefret” ve “ayrımcı” söylem bulan Diyarbakır Barosu hakkında da soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Baro Başkanı Aydın, “Diz çökmeyeceğiz biat etmeyeceğiz” paylaşımında bulundu.

İzmir Barosu da, “Safımız boyun eğmemiş Diyarbakır Barosu ile aynı saftır” açıklamasını yaptı.

Diyarbakır Barosu’nun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde “nefret söylemi” içeren ifadelerini kınadığını belirten açıklaması nedeniyle soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, Baro yöneticilerinin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçu işlediği iddia edildi.

Aydın: Diz çökmeyeceğiz

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, twitter hesabından soruşturma açıldığının yer aldığı bir haber ile birlikte “Diz çökmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz.” paylaşımında bulundu.

İzmir Barosu’nun açıklamasından

İzmir Barosu’ndan destek açıklaması

İzmir Barosu da resmi web sayfalarından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “İnsan haklarını koruma görevi olan baroları, görevlerini yerine getirdikleri için hedef haline getirmek, cezai yaptırım tehdidine maruz bırakmak demokratik toplumlarda kabul edilemez. Demokrasi, insan hakları ve eşitlik mücadelesinde safımız asla biat etmemiş, boyun eğmemiş Diyarbakır Barosu ile aynı saftır.” denildi.

Ankara Barosu hakkında da soruşturma başlatılmıştı

Ankara Barosu hakkında da Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı LGBTİ+ bireylerine yönelik sözleri nedeniyle kınadığı açıklama nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. Ankara Barosu yöneticilerinin de “Dini değerleri aşağılama” suçunu işlediği iddia edilmişti.

Diyarbakır Barosu açıklaması

Diyarbakır Barosu’nun yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanının Cuma hutbesinde nefret söylemi içeren ve ayrımcılık yasağını ihlal eden söylemlerde bulunduğu belirtilmişti. Diyanet İşleri Başkanının eşitlik ilkesine aykırı söylemlerde bulunamayacağının belirtildiği açıklamada, “Kendisini ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı kınıyor, nefrete inat yaşamı savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.” ifadeleri yer almıştı.