Erdoğan: İdlib’den Türkiye’ye göç başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’den 80 bin kişinin Türkiye’ye doğru göç etmeye başladığını söyledi.

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de bombardımandan kaçan 80 binin üzerinde kişinin Türkiye sınırlarına doğru göç etmeye başladığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen İlim Yayma Ödülleri Töreni’nde konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin, Milli gelire oranla dünyada özellikle en az gelişmiş ülkelere en fazla desteği veren ülkelerde birinci sırayı aldığını savundu. Erdoğan, birilerinin saedce laf yaptığını belirterek, “OECD’in açıkladığı rakamlar ortada. Bir numara biziz.” dedi.

Türkiye’nin Suriye kaynaklı yeni bir göç dalgasını daha kaldıramayacağını belirten Erdoğan, 4 milyon insanın yaşadığı İdlib’de ciddi bir hareketlilik oluştuğunu söyledi. Erdoğan, İdlib’de bombardımandan kaçan 80 binin üzerinde İdliblinin Türkiye sınırlarına doğru göç etmeye başladığını belirtti.

Moskova’ya heyet gönderilecek

Bu sayının daha da artabileceğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Böyle bir durumda Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır. Bizim maruz kalacağımız baskının olumsuz yansımaları, başta Yunanistan olmak üzere tüm Avrupalı ülkelerin de hissedeceği bir konu olacaktır. Bu durumda 18 Mart mutabakatından önce yaşanan sahnelerin tekrarlanması kaçınılmazdır.” Rusya nezdinde saldırıların son bulması için gereken her türlü çabayı gösterdiklerini ve çaba göstermeyi sürdüreceklerini savunan Erdoğan, “Yarın bir heyeti Moskova’ya gönderiyoruz, görüşmeleri yapacaklar ve alınacak neticeye göre biz de atacağımız adımları belirleyeceğiz.” dedi.