Migros depo işçilerinin direnişi 8. gününde

Direnişteki Migros depo işçilerinin eyleminde konuşan DGD-SEN Başkanı Murat Bostancı, “Arkadaşlarımız iş başı yapana kadar direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Migros depo işçileri: “Bundan sonra direnişteyiz. Haklarımızı alana kadar direnişteyiz.”

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Migros deposunda çalışan işçiler salgına karşı alınmayan önlemler ve uzun çalışma koşulları nedeniyle, Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye oldu. Üye olan işçilerden 15’i geçtiğimiz ay ücretsiz izine çıkarılmıştı. Bu ay 45 işçinin daha ücretsiz izne gönderilmesiyle ücretsiz izine çıkarılan işçilerin sayısı 60’ı bulurken, işçilerin ne zaman işbaşı yapacakları ise söylenmedi.

‘İşçiler açken patronlara huzur yok’

Bu duruma karşı Çayırova’da bulunan depo önünde direnişe geçen işçilerin 11.00 ile 17.00 saatleri arası gerçekleştirdikleri eylemi 8’inci gününü geride bırakırken, işçiler yaptıkları açıklama ile taleplerini tekrar dile getirdi. Bugün yapılan açıklamada “Ücretsiz izne, sendika düşmanlığına, mobinge, tacize izin vermeyeceğiz” pankartı açılırken, “İşçiler açken patronlara huzur yok”, “Ücretsiz izin kaldırılsın” ve “ Migros işçisi köle değildir” sloganları atıldı.

‘Direnişteyiz’

Açıklamada ilk sözü ücretsiz izine çıkarılan Gülay Bekler aldı. Bekler, depoda 3 sene çalıştığını ve işçilere köle gözüyle bakıldığını ifade ederek, köle değil emekçi olduklarını dile getirdi. Bekler, çalışma alanlarının düzenlenmesi taleplerinin ise göz ardı edildiğini dile getirerek, “Bu nasıl bir vicdan? Bundan sonra direnişteyiz. Haklarımızı alana kadar direnişteyiz. Ve direnişimizin zaferi sizleri delirtecek” diye konuştu.

‘Arkadaşlarımız yanımızda’

Ardından söz alan Gülhan Albayrak ise 10 aydır sabah 08.00 ile akşam 22.30 saatleri arası çalıştıklarını ifade ederek, sendika ses çıkarana kadar depoda 3 vardiya çalışma sistemine geçilmediğinin altını çizdi. Albayrak, içeride çalışan arkadaşlarının yanlarında olduğunu dile getirerek, “Arkadaşlarımız bizim yanımızda. Amirlerden korkmuyorlar. Yönetim olarak çok acizsiniz” diye belirtti.

‘İşçinin alınterini çalıyorlar’

Son olarak söz alan DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, Migros’un müdür ve yöneticilerinin de hırsızlık yaptığını dile getirerek, “İşçinin alın terini çalıyorlar. Hırsızlık sadece birinin eşyasını çalmak değildir. Emek teri, alın teri hırsızlığı var. Ve bu alçak patronlardan bunun hesabını soracağız. 8 gündür inançla direniyoruz. Arkadaşlarımız iş başı yapana kadar direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından işçiler halaylarla direnişlerini sürdürdü.

MA