Erdoğan: Milletimiz ataerkil veya anaerkil değil aileerkil bir millet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadın haklarını savunanları “borazanlık” yapmakla suçlayarak, “Bizim milletimizin ataerkil veya anaerkil değil aileerkil bir millet olduğunu söylüyoruz.” dedi.

Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi için yaşanan tartışmaların işin özünden ziyade hala süren yanlış uygulamalarla ilgili olduğunu belirterek, “Kimi yanlışları düzeltirken kimi yanlışlara yol açacak savrulmalara meydan vermeyeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıl Dönümü Programı”nda konuştu. Erdoğan, partilerinin Kadın Kollarının mevcut üye sayısının 5 milyon 200 bini bulduğunu söyledi.

‘Kadınları anne, eş, evlat sıfatlarıyla desteklemeye devam ediyoruz’

Hükümetleri döneminde kadınların sadece siyasette değil hayatın her alanında hak ettikleri seviyeye gelebilmeleri için çok büyük gayret gösterdiklerini savunan Erdoğan, “Kadını öncelikle eğitim ve iş hayatı başta olmak üzere her alanda birey olarak, onunla birlikte anne, eş, evlat sıfatlarıyla desteklemeye devam ediyoruz.” dedi.

‘Bizim için insan eşref-i mahlukattır ve kadın da insanın yarısıdır’

Özellikle kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda hassasiyet gösterdiklerini savunan Erdoğan, “Her ne sebeple olursa olsun mağdur konumunda bulunan kadınları devletin koruma şemsiyesi altına alıyoruz. Çünkü bizim için insan eşref-i mahlukattır ve kadın da insanın yarısıdır.” diye konuştu.

‘Milletimizin aileerkil bir millet olduğunu söylüyoruz’

Konuşmasına kadın haklarını savunan ve kadınların yaşadıkları sorunların çözümü için mücadele eden kadınları eleştirerek devam eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kendi medeniyetimizde ve tarihimizde kadın, erkekle birlikte hayatın her alanında var olmuştur. Bugün kadın hakları borazanlığı yapanların kadını insan olarak bile kabul etmediği bir kültürel geçmişten geldiklerini unutmadık. Aynı dönemde bizim toplumumuzda kadın devletin kuruluşundan vatanın savunulmasına, üretimden aileye kadar tüm alanlarda en ön saflarda yer alıyordu. Bunun için bizim milletimizin ataerkil veya anaerkil değil aileerkil bir millet olduğunu söylüyoruz.”

‘Aileye yönelik her saldırıyı doğrudan varlığımıza yapılmış kabul ediyoruz’

Aile kavramının kendileri için hassas ve önemli olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemizdeki 83 milyon vatandaşımızı büyük Türkiye ailesinin birer mensubu olarak görüyoruz. Bu anlayışla aileye yönelik her saldırıyı, her tehdidi de doğrudan varlığımıza yapılmış kabul ediyoruz. Hak ve özgürlük arayışının erkeği ve kadınıyla herkes için aynı değere sahip olduğuna inanıyoruz. Zulüm kime yapılırsa yapılsın, şiddet kime yönelirse yönelsin, cinayetin faili ve maktulü kim olursa olsun, ayrımcılık kime karşı uygulanırsa uygulansın karşı çıkılması ve mücadele edilmesi gereken bir kötülüktür. Kimse kimsenin mülkü olmadığı gibi kadının da kimsenin malı sayılması ve layüsel davranışlara maruz kalması kabul edilemez.” 

Aileyi, toplumun temel direği olarak değerlendiren Erdoğan, ailenin korunmasını ve güçlendirilmesini sağlamanın da kendileri için hayati önemde bir sorumluluk olduğunu söyledi.

CHP’ye ‘tecavüzlere sessiz kalma’ suçlaması

Erdoğan, konuşmasına isim vermeden tecavüz suçundan CHP’den ihraç edilen Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz üzerinden CHP’ye yüklenerek sürdürdü. Erdoğan, “CHP’de daha önce de benzer örneklerine defalarca rastlanan artık kendi mensuplarını ve taraftarlarını bile isyan ettiren tecavüzlere sessiz kalan zihniyetin, kadın hakları konusunda söyleyecek hiçbir sözü olamaz.” dedi.

‘Partinizdeki taciz ve tecavüze sessiz kalanlara ders verin’

Erdoğan, CHP için “Belediye başkanlarının, belediye başkan yardımcılarının aşağılık kabahatlerini örtmek için 40 takla atan bunlar değil mi?” dedi. CHP’li ve Türkiye’deki tüm kadınlara seslenen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Partisindeki taciz ve tecavüz furyası karşısında sessiz kalan, hatta her hadisenin üzerini örtmeye çalışan, önüne gelene hakaret eden bu zata ve partisine ilk fırsatta unutamayacakları bir ders verin. Bu öyle bir ders olsun ki bir daha kimseye yan gözle bakmaya bile cesaret edemesinler hatta sokağa çıkmaya yüzleri kalmasın. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türk kadınının bu işin de üstesinden geleceğine ben yürekten inanıyorum.”

‘Yanlışlara yol açacak savrulmalara meydan vermeyeceğiz’

Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi için ise şunları ifade etti: “İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere bu çerçevede zaman zaman yaşanan tartışmaların işin özünden ziyade hala süren yanlış uygulamalarla ilgili olduğunu düşünüyorum. Kimi yanlışları düzeltirken kimi yanlışlara yol açacak savrulmalara meydan vermeyeceğiz.”

Kaynak: AA