Erdoğan: Yeni reform paketlerini sunmaya başlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakında hazırlıklarını tamamlamak üzere oldukları yeni reform paketlerini Meclisin takdirine sunmaya başlayacaklarını söyleyerek, teklifin çok köklü düzenlemeler içerdiğini belirtti.

“Milletimiz her birimizi teker teker takip ediyor ve karnemizi dolduruyor.” diyen Erdoğan, seçim günü bu karnenin önlerine oy oranı olarak konacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, yalnızca son bir ayda, üstelik salgın şartlarına rağmen Türkiye’ye kazandırdıklarının başarı hikayelerine örnek teşkil edecek zenginlikte olduğunu söyledi.

‘Unutmayın milletimiz karnemizi dolduruyor’

Görevlerini hakkıyla yerine getirdiklerinde ne ülkenin, ne Cumhur İttifakı’nın ne de AK Parti’nin önünde durabilecek bir güç tanımadığını belirten Erdoğan, şunları ifade etti: “Unutmayınız milletimiz her birimizi teker teker takip ediyor ve karnemizi dolduruyor. Seçim günü bu karne önümüze oy oranı olarak konacaktır. Birikimimizi ve gayretimizi bugünden seferber edersek karne günü gelip çattığında sandık başından başımız dik, alnımız açık şekilde ayrılabiliriz.” diye konuştu. 

‘AK Parti Grubu, Milliyetçi Hareket Partisi Meclisin lokomotifidir’

Bunun için hep birlikte çok çalışmaları gerektiğini söyleyen Erdoğan, “AK Parti Grubu, Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte Meclisin lokomotifidir, dinamosudur. Biz çok çalışırsak Meclis de çok üretir, biz işleri rölantiye alırsak Meclis çok daha az verimle faaliyet yürütür. Türkiye’nin önünde hepimiz için yapılacak çok iş var.” dedi.

‘Yeni reform paketlerini sunmaya başlayacağız’

Meclis gündeminde önceden kalan yasama çalışmaları bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Yakında hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz yeni reform paketlerini Meclisimizin takdirine sunmaya başlayacağız. Milletimizle paylaştığımızda bu reform tekliflerinin ülkemizi 2023’e ve daha sonrasına taşıyacak çok köklü ve önemli düzenlemeler içerdiği görülecektir.” şeklinde konuştu.

‘Tek vaatleri Tayyip Erdoğan’ı indirmek’

Kendilerinden başka hizmet müktesebatı ortaya koyabilen de gelecek vizyonu tasarlayan da olmadığını savunan Erdoğan, “Tek vaatleri Tayyip Erdoğan’ı indirmek olan bir muhalefete bu millet iktidarı vermez.” dedi.

‘2023’te bir kez daha zaferle çıkacağız’

Tüm şeffaflıklarıyla milletin huzurunda olduklarını savunan Erdoğan, 2023’te bir kez daha sandıktan zaferle çıkarak büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa sürecinde yeni bir safhaya geçeceklerini söyledi.

CHP’ye ‘pişkin’ benzetmesi

Erdoğan konuşmasına CHP’ye yüklenerek devam etti.  CHP yöneticilerinin skandallarının üzerini örtmek için kendilerine ve millete yönelik hakaretlerinin dozunu sürekli arttırmaya başladığını savunan Erdoğan, “Yalan olduğu defalarca ortaya konmuş, mahkemelerde tescil edilmiş konuları utanmadan, arlanmadan tekrarlayanlara ‘pişkin’ denmez de ne denir?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu SSK yöneticiliği dönemi üzerinden eleştiren Erdoğan, “Bu Bay Kemal işte SSK gibi önemli bir kurumun başında bulunduğu o dönemlerde maalesef ölülerimiz bile rehin alınıyordu.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na ‘AK Parti militanı’ tepkisi

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “Artık rektöründen başçavuşuna uzman çavuşuna kadar herkes AK Parti militanı” sözlerine tepki gösterdi. HDP’nin adını vermeyerek “terör örgütü güdümündeki parti” olarak söz eden Erdoğan, “Terör örgütünün güdümündeki partiyi belediyelerine ortak etmek bunların meşrebinde militanlık değil, iş birliği. Dışarıda ülkemize düşmanlık eden herkesin değirmenine su taşımak bunların meşrebinde militanlık değil, nezaket.” ifadelerini kullandı.

‘Herkes davasını açmalı’

Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da ifade ettiği gibi Türkiye’de yargının olduğunu belirterek, “Kendilerine ‘militan’ diye hakaret eden bu zata bütün bu hakarete muhatap olanların dava açma zamanı gelmiştir, geçiyor bile. Herkes davasını açmalı. Bu memleket öyle sahipsiz değil, gereği yapılmalıdır.” dedi.

‘Esnaflarımızı yalnız bırakmadık’

Tedbirlerden etkilenen kesimlere yönelik destek programlarını ihtiyaca göre hem genişlettiklerini hem de sürelerini uzattıklarını söyleyen Erdoğan, “Esnaflarımızı bugüne kadar yalnız bırakmadık, bundan sonra da yalnız bırakmayacağız.” diye konuştu.

Yeni bir müjde!

“Yeni bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Erdoğan, “Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan, 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3’ü oranında destek ödemesi yapacağız.”

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın ardından Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. “Kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili bir tarih var mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “Kabine toplantısından sonra varsa öyle bir şey açıklarız.” dedi.

Kaynak: AA