Erdoğan: Zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz” dedi.

Erdoğan, konser, tiyatro ve sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarının devreye alınacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantı 5,5 saat sürdü.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“*Ülkemizde 2021 yılında 54 farklı ilde çıkan yangınlar yaklaşık 150 bin hektar alanı etkilemiştir. Yangınlara karşı devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla mücadele vermiştir.

*Yangın sonucu evleri tamamen kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza en geç bir yıl içinde yeni konutları teslim edilecek. Vatandaşlarımızın kayıpları hibe olarak karşılanacaktır. Yanan ormanlarımız, Anayasamızın 169. maddesine uygun şekilde tekrar canlandırılacak, tarım ve turizm dahil kesinlikle başka amaç için kullanılmayacaktır.

*Doğu Karadeniz’de Rize ve Artvin’de, Batı Karadeniz’de ise Bartın, Sinop ve Kastamonu’da sel felaketleri yaşanmıştır.  Sel felaketinin ardından tüm kurumlarımız harekete geçmiştir.

*Sel felaketinden sonra yeniden yapılacak evlerin projeleri hazırdır, yakında inşasına başlıyoruz.

*En büyük üzüntümüz can kaybımızın çok olması. Şu ana kadar 78 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayıp olduğu bilinen vatandaşların arayışı devam etmektedir.

*Yağışların Karadeniz’in farklı bölgelerinde devam edeceği görülüyor. Buradan vatandaşlarımızı dikkatli olmaya, kurumlarımızı tedbirlerini artırmaya davet ediyoruz.

*Kabinemizdeki Bakanlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla 7 milyon 430 bin liralık katkıyla AFAD’ın yardım kampanyasına iştirak etme kararı aldık.

*Tüm afetlere müdahale etme noktasında yeterli birikimimiz vardır. Ancak orman yangınları, sel baskınları ve heyelan afetleri ile kuraklığa karşı planlarımızı gözden geçirip, yenileyeceğiz.

*Bu süreçte sosyal medyada da dezenformasyon yapıldı ancak Meclisin açılmasıyla birlikte Avrupa’dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini gündeme getirerek bu alanda süratle harekete geçeceğiz.

Koronavirüs ve tedbirler

*6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz.

*Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz.

*Şehirler arası yolculuklar, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.

Mülteci meselesi ve Afganistan

*Türkiye, elbette isteyenin istediği gibi elini kolunu sallayarak girip çıkabileceği, dilediği gibi hareket edebileceği sahipsiz bir ülke değildir. Ana muhalefetin veya ana muhalefetin yanındaki muhaliflerin dediği gibi 1,5 milyon Afgan ülkemizde kesinlikle yok. Gerekirse Taliban’ın kuracağı hükümetle de görüşüp ortak gündemlerimizi konuşacağız.

*Kamu güvenliğini tehdit edecek şekilde sığınmacıların hayatlarına kast edenleri, yağmaya yeltenenleri asla affetmeyiz. Türkiye’nin, Avrupa’nın mülteci ambarı olmak gibi bir görevi, sorumluluğu, mecburiyeti yoktur. Ülkemizde hukuk herkes içindir. Misafirlerimiz de bunun dışında değildir. Ancak sığınmacıları kirli gündemlerine meze etmek isteyenlere de göz yummayız.”

MA