Erdoğan’dan CHP’li Özel’e tazminat davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında, kendisine “diktatör” diyerek “Fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu” suçlamasıyla 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık’ta TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın açtığı davanın dilekçesinde, Özel’in düzenlediği basın toplantısında “Erdoğan’a yönelik, kişilik haklarını ihlal edici mahiyette, şahsiyet haklarına saldırı kastıyla, fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu” belirtildi.

‘Diktatör yakıştırması algı operasyonunun yansımasıdır’

Özel’in konuşmasından bazı bölümlere yer verilen dilekçede, “Davalının ve mensubu bulunduğu siyasi partinin Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik ısrarlı şekilde ve hakaret kastı ile ‘diktatör’ yakıştırmasında bulunması uzun süredir yurt içinde ve yurt dışında kabul ettirilmeye çalışılan algı operasyonunun ve otoriterlik propagandasının bir yansımasıdır.”

‘Özellikle yurt dışında diktatör devrildi algısı oluşturmak hususunda tereddüt bulunmamakta’

15 Temmuz darbe girişiminden önceki zaman diliminde “FETÖ öncülüğünde” Cumhurbaşkanına yönelik olarak “diktatör-tek adam” algısını oluşturmak maksadıyla içerde ve dışarda yaygın bir kampanya başlatıldığının belirtildiği dilekçede, şu ifadeler yer aldı:

“…kampanyanın 15 Temmuz darbe girişimine meşruiyet kazandırmak ve darbenin başarılı olması halinde özellikle yurt dışında ‘diktatör devrildi’ algısı oluşturmak amacıyla planlanıp icra edildiği hususunda tereddüt bulunmamaktadır.”

‘Özel’in sözleri eleştiri kapsamında değerlendirilmesi mümkün değil’

Dilekçede, Özel’in ve partisinin ortak bir politika çerçevesinde Cumhurbaşkanı hakkında haksız ve mesnetsiz, hakaretamiz isnatlarda bulunduğu, kamuoyunu da bu isnatlara inandırma hususunda yoğun gayret sarf ettiği savunuldu.

“Bu propagandaya yurt içinde ve dışında PKK, FETÖ ile müzahir unsurlar da aktif destek sağlamaktadır.” ifadesinin yer aldığı dilekçede, Özel’in sözlerinin eleştiri kapsamında değerlendirilmesi ve hukuken himaye edilmesinin mümkün olmadığı öne sürüldü. Dilekçede, Cumhurbaşkanına yönelik dava konusu iddianın ağır bir iftira olduğu belirtilerek, “Hukuken himaye edilmesi mümkün değildir.” diye kaydedildi.

Dilekçede, AYM ve AİHM’e atıf

Özel’in dava konusu edilen açıklamalarının düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilip, hukuken mazur görülemeyeceği belirtilen dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), ifade özgürlüğünün ihlali nedeniyle yapılan başvurularda, kişilerin şeref ve itibarına eleştiri sınırını aşan ve hakaret içeren sözler dolayısıyla yapılan başvurularda, özel hayat hakkının korunmasını daha değerli gördüğüne dikkat çekildi.

Dava Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek

Anayasa Mahkemesinin de kararlarında, AİHM’e benzer şekilde, bireyin manevi varlığının parçası olan kişisel şeref ve itibarına keyfi olarak müdahale etmemek ve üçüncü kişilerin saldırılarını önlemekle devletin yükümlü olduğunu belirttiği aktarılan dilekçede, manevi tazminatın şartlarının oluştuğu ve saldırının tekrarlanmaması için tazminat miktarının caydırıcı olması gerektiği belirtildi.

Dilekçede, bu sebeplerle Özel’in 250 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verilmesi istendi. Dava Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Kaynak: AA