Erdoğan’dan yargıya Demirtaş talimatı, Kılıçdaroğlu’na adaylık gazı

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a gitmeden önce gündemle ilgili açıklamalarda bulunurken yargıya ve Kılıçdaroğlu’na mesaj gönderdi.

Erdoğan, Azerbaycan’a gitmeden önce açıklamalarda bulundu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Yeniden imar konusunda da Azerbaycan’ın yanında olacaklarını söyleyen Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili de konuştu. Erdoğan, “Kılıçdaroğlu eğer aday olacaksa, gerçekten böyle bir şey düşünüyorsa, partisi için de ülkemiz için de isabetli olur” dedi.

Erdoğan, AB’nin Türkiye’ye yapacağı herhangi bir yaptırımın çok fazla etkilemeyeceğini ifade ederek, “AB ile ilgili şu anda 10-11, yani bu konuda Türkiye’ye yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz. Zaten biz 1963’ten beri AB, bize zaten yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bugüne sabrettik, sabrediyoruz. Samimi olan, dürüst olan liderler dik duruyorlar” dedi.

Demirtaş’ın tahliyesi

Erdoğan, “reform” açıklamalarını bu kez revize ederek, yargıya şu sözlerle talimat verdi: “Yargının işine müdahale etmek benim haddime değil.

Özellikle biz Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin bu noktada varsa sözde hakkını koruyacak değiliz ki böyle bir şey yok. Ben inanıyorum ki bizim yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkân tanımaz. Kobanê’nin faili, Diyarbakır’ın faili, Yasin Börü’nün faili odur. Bunları görmezden mi geleceğiz? Yargımız bunları görmezden mi gelecek? Böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz. Bunların mülkiyet hakkı diye bir şey yok ki. Bunların bu halka ödemesi gereken çok büyük hesapları var. FETÖ de aynı şekilde. Şu anda İngiltere’de bulunan zat bunun bedelini nasıl ödeyecek?”